Uczelnie i instytucje

Minister nauki powołał nowy skład Komitetu Polityki Naukowej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Minister nauki powołał 28 maja nowy skład 12-osobowego Komitetu Polityki Naukowej. Przewodniczącym został prof. Tomasz Szapiro z SGH. Kadencja KPN zakończy się w 2027 r.

Komitet Polityki Naukowej jest organem pomocniczym ministra w zakresie polityki naukowej państwa. Komitet przeprowadza ewaluację realizacji polityki naukowej państwa oraz opiniuje dokumenty przedstawione przez ministra. Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce Komitet Polityki Naukowej liczy 12 członków.

Jak przypomniało w komunikacie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w związku z odwołaniem dotychczasowego składu Komitetu Polityki Naukowej z dniem 29 lutego 2024 r., 28 maja minister nauki powołał nowych członków Komitetu w trwającej kadencji 2022-2027. Z dniem 6 września 2023 uległ zmianie art. 340 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, który mówi, że kadencja KPN została wydłużona z 2 do 5 lat.

W czwartek, 29 maja, powołania nowym członkom KPN wręczył wiceszef resortu nauki Maciej Gdula. Odbyło się też pierwsze posiedzenie KPN w nowym składzie. Dyskutowano na temat nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, rozwoju nowych technologii, przemian demograficznych, ewaluacji jednostek naukowych oraz finansowania i popularyzacji nauki.

"Zaczynają państwo swoją misję w niezwykle istotnym momencie, bo jesteśmy w trakcie przygotowywania nowelizacji ustawy. To jest też nasze oczekiwanie związane z pracami komitetu, że wezmą państwo pod uwagę w swoim planie pracy dyskusję na temat nowego projektu tej nowelizacji" – powiedział obecny na spotkaniu wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maciej Gdula, cytowany w komunikacie resortu.

Podsekretarz stanu w MNiSW wskazał również na potrzebę refleksji nad rozwojem nowych technologii oraz przemianami demograficznymi, które stają się wyzwaniem dla świata nauki. Odniósł się także do ewaluacji jednostek naukowych, a także różnic pomiędzy poszczególnymi dziedzinami wiedzy.

"Chciałbym, abyśmy jak najwięcej dyskutowali o różnicach między naukami ścisłymi a technicznymi, społecznymi, humanistycznymi i teologicznymi. To temat wciąż aktualny od dziesięciu lat. Zaczyna się osadzać w pewnych rozwiązaniach instytucjonalnych, bo Komisja Ewaluacji Nauki przygotowała nowy projekt rozporządzenia dotyczący ewaluacji czasopism. Jest on inaczej skonstruowany dla różnych dziedzin naukowych" – wskazał Gdula

Obecni członkowie Komitetu Polityki Naukowej:

- prof. dr hab. Tomasz Szapiro - przewodniczący,

- dr hab. Piotr Bajor,

- prof. dr hab. n. med. Jakub Fichna,

- prof. dr hab. Ewa Gruza,

- prof. dr hab. Wojciech Jakubowski,

- dr Andrzej Kiebała,

- prof. dr hab. Małgorzata Kossowska,

- prof. dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec,

- dr Magda Szcześniak,

- prof. dr hab. inż. Wojciech Wolański,

- dr hab. Joanna Wolszczak-Derlacz,

- dr hab. inż. Jacek Wróbel.

Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera