Historia i kultura

Żydowski Instytut Historyczny zakończył opracowanie projektu Encyklopedii getta warszawskiego

Fot. Wikipedia/ domena publiczna
Fot. Wikipedia/ domena publiczna

Zakończyliśmy wieloletni projekt opracowania "Encyklopedii getta warszawskiego" - wirtualnego kompendium wiedzy na temat zamkniętej dzielnicy żydowskiej w Warszawie. Projekt zrealizowano w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki" - podał ŻIH.

"Zakończyliśmy wieloletni projekt opracowania +Encyklopedii getta warszawskiego+, czyli wirtualnego kompendium wiedzy na temat zamkniętej dzielnicy żydowskiej w Warszawie, realizowany w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki" - podał Żydowski Instytut Historyczny.

W dniach 28-29 maja 2024 r. w Żydowskim Instytucie Historycznym odbędzie się konferencja podsumowująca projekt.

"Podczas konferencji badaczki i badacze przedstawią część wyników swoich badań. Będziemy rozmawiać o życiu codziennym w getcie, (dys)funkcjonowaniu gettowych instytucji, aktywnościach politycznych, a także wizualnych i dźwiękowych pejzażach getta. Poza panelami tematycznymi zapraszamy też na dwie debaty. Pierwsza będzie poświęcona obecnemu stanowi wiedzy o getcie warszawskim, druga – wyzwaniom związanym z tworzeniem internetowych encyklopedii i leksykonów historycznych" - informuje ŻIH.

Projektem kierowali: jego pomysłodawczyni dr Maria Ferenc oraz kierownik Działu Naukowego ŻIH prof. Andrzej Żbikowski. W tworzenie "Encyklopedii" zaangażowało się kilkanaścioro badaczek i badaczy, specjalizujących się w różnych aspektach historii getta warszawskiego, którzy wnieśli do publikacji swoją wiedzę i swoje odkrycia badawcze.

Celem projektu było opracowanie kompendium wiedzy uwzględniającego wątki rozproszone w rozmaitych publikacjach i źródłach.

Wyniki badań nad "Encyklopedią getta warszawskiego" będą udostępnione w formie książki zawierającej wybór ponad 50 haseł problemowych, osobowych i tematycznych oraz na stronie internetowej, na której użytkowcy będą mieli dostęp do ponad 2200 haseł problemowych, instytucjonalnych, topograficznych oraz osobowych. (PAP)

Nauka w Polsce, Maciej Replewicz

mr/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Premiera IV tomu monografii "Łódź poprzez wieki. Historia miasta" - w piątek

  • 18.07.2024. Prezentacja odkryć archeologicznych na miejscu bitwy pod Dubienką. Kilkadziesiąt fragmentów kul armatnich, kartaczy, pocisków karabinowych i innych zabytków znaleźli poszukiwacze na polu bitwy pod Dubienką. PAP/Wojtek Jargiło

    Lubelskie/ Archeolodzy szukają pozostałości polskich szańców na polu bitwy pod Dubienką 1792 r.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera