Ultranowoczesny blok operacyjny w Narodowym Instytucie Kardiologii

08.02.2023. Narodowy Instytut  Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. PAP/Leszek Szymański
08.02.2023. Narodowy Instytut Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. PAP/Leszek Szymański

W Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie otwarto hybrydowy blok operacyjny, oddano także do użytku zmodernizowany Oddział Diagnostyki Stanów Nagłych.

"Oddany do użytku blok operacyjny składa się z trzech sal zabiegowych - dwóch hybrydowych, łączących w sobie funkcje klasycznej sali operacyjnej i pracowni angiografii oraz jednej, chirurgicznej sali operacyjnej z ramieniem C" – poinformowano w przesłanym PAP komunikacie.

Dzięki niemu możliwe będzie kompleksowe leczenie pacjentów z chorobami serca i naczyń krwionośnych, a dzięki zastosowaniu zaawansowanego sprzętu i najnowszych technologii, lekarze będą mogli przeprowadzać najbardziej złożone zabiegi.

Jak podano, według wstępnych szacunków liczba tych zabiegów może przekroczyć 1 tys. rocznie. "Sala operacyjna typu hybrydowego stanowi platformę współpracy kardiologów interwencyjnych, chirurgów naczyniowych, kardiochirurgów i anestezjologów, a więc zespołu specjalistów tworzących tzw. Heart Team. Zaprojektowana w ten sposób współpraca daje możliwość jednoczesnego leczenia pacjentów z chorobami serca i naczyń krwionośnych w optymalny i skuteczny sposób" – podkreśliła, cytowana w komunikacie, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii prof. Janina Stępińska.

Do zmodernizowanego Oddziału Diagnostyki Stanów Nagłych trafią pacjenci z chorobami układu krążenia wymagający pilnej interwencji klinicznej oraz "ukierunkowania na dalszy proces diagnostyczno-leczniczy" – czytamy w komunikacie.

Łączna kwota inwestycji wynosi 48 032 333,00 zł. Środki w wysokości 43 537 455,00 zł pochodzą z Ministerstwa Zdrowia w ramach Wieloletniego Planu Inwestycyjnego.

Narodowy Instytut Kardiologii (NIKard) jest głównym klinicznym ośrodkiem kardiologiczno-kardiochirurgicznym w Polsce o najwyższym stopniu referencyjności, ważnym ośrodkiem kształcenia podyplomowego w dziedzinie kardiologii oraz dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem naukowym w kraju. Główne kierunki działalności klinicznej Instytutu koncentrują się na interwencyjnym leczeniu ostrych zespołów wieńcowych, diagnostyce i leczeniu choroby wieńcowej, niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego, wadach nabytych i wrodzonych, leczeniu zaburzeń rytmu serca, leczeniu kardiochirurgicznym i transplantacji serca oraz diagnostyce obrazowej, a także epidemiologii i prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego. (PAP)

Mira Suchodolska

mir/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prof. Miłosz Parczewski. Źródło: Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie

    Prof. Parczewski: przewlekła borelioza nie istnieje

  • Trójwymiarowy obraz raka płuca, Adobe Stock

    Onkolog: mamy kolejne przełomowe terapie dla chorych na raka płuca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera