Nauka dla Społeczeństwa

23.02.2024
PL EN
16.01.2024 aktualizacja 16.01.2024

MZ: nowe szefowe Narodowego Instytutu Kardiologii i Narodowego Instytutu Onkologii

08.02.2023. Narodowy Instytut  Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.  PAP/Leszek Szymański 08.02.2023. Narodowy Instytut Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. PAP/Leszek Szymański

Minister zdrowia Izabela Leszczyna powołała prof. Janinę Stępińską na stanowisko dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii, a dr Beatę Jagielską na szefową Narodowego Instytutu Onkologii.

"Narodowy Instytut Kardiologii ma wypracowaną już pozycję, ale przed nami dalsze wyzwania. Moim celem nadrzędnym jest służenie pacjentom" – powiedziała, odbierając nominację prof. Stępińska. Jej wypowiedź MZ przytoczyło w komunikacie na swojej stronie internetowej.

"Dlatego stawiam na jakość w leczeniu, nauce i edukacji. Stawiam na młodą kadrę medyczną. Mamy świetnie przygotowaną grupę młodych kardiologów. Bardzo liczę na współpracę z nimi" – przekazała.

Janina Stępińska jest profesorem kardiologii. W Narodowym Instytucie Kardiologii stworzyła Klinikę Intensywnej Terapii Kardiologicznej, którą kierowała do 2019 r. W latach 2003-2010 prowadziła również Klinikę Wad Nabytych Serca.

Ministerstwo przekazało ponadto, że dr Jagielska, odbierając nominację, mówiła, że jej nadrzędnym celem jest poprawa efektywności profilaktyki, wyników leczenia i zwiększenie dostępności do świadczeń onkologicznych.

"Dużym wyzwaniem są działania na rzecz +spłacania+ długu zdrowotnego w onkologii, wywołanego przez COVID-19. Kluczowe aspekty to także działania w zakresie rozwoju onkologii" – dodała.

Beata Jagielska od 2021 r. była prezesem Szpitala Grochowskiego w Warszawie. W 2012 r. objęła kierownictwo nad Kliniką Chorób Wewnętrznych i Kardioonkologii, a następnie pełniła funkcję kierownika tej kliniki do czerwca 2021 r. Była zastępcą dyrektora ds. lecznictwa, a następnie Lecznictwa Otwartego i Rozliczeń Świadczeń Zdrowotnych Centrum Onkologii w Warszawie. W 2013 r. powołana na konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie onkologii klinicznej dla woj. mazowieckiego. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024