Standerski: projekt ustawy wprowadzającej organ nadzoru nad AI na początku 2025 r.

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Projekt ustawy wprowadzającej organ nadzoru nad sztuczną inteligencją pojawi się prawdopodobnie na początku 2025 r. - zapowiedział we wtorek wiceszef resortu cyfryzacji Dariusz Standerski. Będzie jeden z kluczowych organów w XXI wieku - ocenił wiceminister w komentarzu dla PAP.

Z zakończonych właśnie prekonsultacji do projektowanej implementacji aktu o sztucznej inteligencji wynika, że podmiot nadzorujący rynek AI powinien być zupełnie nowym organem - poinformował we wtorek podczas spotkania z mediami wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

"Podzielamy te uwagi, które wpłynęły z konsultacji, że dzisiaj żaden urząd w Polsce nie ma takich zadań, nie ma takich kompetencji ustawowych, które wpisywałyby się w sztuczną inteligencję. (...) Dlatego uważamy, że utworzenie takiej komisji (organu ds. nadzoru rynku sztucznej inteligencji - PAP) będzie tańsze i będzie efektywniejsze, niż dodawanie nowych zadań urzędom, które dzisiaj często zajmują się zupełnie czym innym" - zaznaczył na konferencji prasowej.

Wiceszef MC dodał, że dla resortu bardzo ważne było, aby te rozwiązania opracować razem z organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami i przedstawicielami uczelni. "Chcemy to zrobić wspólnie, żebyśmy mogli wypracować jak najlepsze rozwiązania na całe lata" - zaznaczył. Dodał, że odpowiedni projekt ustawy (wprowadzający taki organ nadzoru) pojawi się prawdopodobnie na początku 2025 r.

"Akt o sztucznej inteligencji będzie wymagać, żeby takie organy zaczęły działać od 2026 r., dlatego chcemy dobrze wykorzystać te miesiące, żeby zaprojektować organ, który będzie sprawny, który będzie efektywny, będzie precyzyjnie nadzorować sztuczną inteligencję i będzie niezależny" - powiedział w komentarzu dla PAP we wtorek wiceszef Ministerstwa Cyfryzacji.

"Ten organ powinien być niezależny, tak żeby nikomu nie przyszło nawet na myśl, żeby wykorzystywać systemy wysokiego ryzyka - takie jak w ochronie zdrowia, takie jak w wymiarze sprawiedliwości - niezgodnie z ich przeznaczeniem. Rola tego urzędu będzie rosła z każdym rokiem. Już dzisiaj widzimy, jak przyspiesza rozwój sztucznej inteligencji, dlatego to będzie jeden z kluczowych organów w XXI wieku" - dodał.

Jak poinformował we wtorek resort cyfryzacji, nowy organ ds. nadzoru rynku AI ma być "pojedynczym punktem kontaktowym dla ogółu społeczeństwa oraz innych partnerów na szczeblu państw członkowskich i na szczeblu unijnym". Będzie on też rozpatrywać wnioski dot. zezwolenia na wprowadzenie do użytku systemów AI wysokiego ryzyka. Dodano, że będzie przyjmować skargi osób poddanych działaniom systemów AI oraz zgłoszenia dot. poważnych incydentów, a także współpracować z Komisją, forum doradczym i Radą ds. sztucznej inteligencji.

W komunikacie zaznaczono, że zwolennicy powołania nowego organu zauważyli, że istniejące instytucje nie mają odpowiednich kompetencji i zasobów do prowadzenia takich działań, a stworzenie wyspecjalizowanej agencji odpowiedzialnej za bezpieczny i legalny rozwój AI przyniesie korzyści zarówno sektorowi publicznemu, jak i prywatnemu.

"Akt o sztucznej inteligencji to pierwsze tego typu na świecie prawo, które w sposób całościowy ma uregulować rozwijanie i stosowanie AI. Unijne rozporządzenie wymaga od państw członkowskich, aby tak przystosowały swoje systemy prawne, by skutecznie zrealizować nowe reguły w praktyce" - wyjaśnił resort.

Dodał, że w prekonsultacjach do projektowanej implementacji Aktu o AI wzięło udział 50 podmiotów. (PAP)

Bartłomiej Pawlak

bpk/ mmu/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.06.2024. Siedziba Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    TK: nowelizacja o NCBR niekonstytucyjna, do głosowania nie dopuszczono dwóch posłów

  • 19.08.2011. Pałac Staszica, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Wojciech Pacewicz

    Zespół doradczy przy PAN przedstawił propozycje zmian ewaluacji jakości działalności naukowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera