Kraków/ 18 maja Rynek Główny sceną koncertów zespołów uczelni wyższych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

18 maja Rynek Główny w Krakowie stanie się sceną koncertów zespołów artystycznych uczelni wyższych, które zaprezentują swój repertuar w ramach 20. Festiwalu Nauki i Sztuki, powracającego po pięcioletniej przerwie.

Niemal wszystkie uczelnie krakowskie mają swoje zespoły artystyczne. Koncerty 18 maja trwać będą od rana do nocy. Mieszkańcy i turyści zobaczą występy chórów, orkiestr oraz zespołów pieśni i tańca największych uniwersytetów i szkół wyższych. Jako pierwsza zaprezentuje się Orkiestra Reprezentacyjna Akademii Górniczo-Hutniczej. Po licznych występach kolejnych zespołów program zamknie koncert Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Zespołu Pieśni i Tańca Słowianki.

Festiwal Nauki i Sztuki nie było organizowany od wybuchu pandemii COVID-19. 20. jubileuszowa edycja potrwa od 16 do 18 maja. 21 uczelni krakowskich oraz Urząd Miasta Krakowa przygotowują na te dni prawie 300 wydarzeń. Na część z nich wymagane są wcześniejsze zapisy.

„Festiwal powraca w nowej odsłonie. Do tej pory wszystkie wydarzenia odbywały się w Rynku Głównym. W tym roku po raz pierwszy zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczelni, które organizować będą poszczególne warsztaty, wykłady, występy artystyczne. Program jest bardzo bogaty, szereg wydarzeń będzie ogólnodostępnych dla mieszkańców” – powiedział na konferencji prasowej w czwartek prof. Tomasz Grodzicki, prorektor ds. Collegium Medicum UJ, które koordynuje wydarzenie.

17 i 18 maja w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym działać będzie „kawiarenka naukowa”, w której odbędą się debaty i wykłady na najbardziej – zdaniem organizatorów - aktualne i wzbudzające powszechne zainteresowanie tematy.

Za patrona 20. festiwalu organizatorzy wybrali wybitnego fizyka prof. Mariana Mięsowicza (1907-1992), którego postać chcą przypominać.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją imprezy objęli m.in wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek.

Szczegółowy program festiwalu jest na https://fnis.krakow.pl. (PAP)

Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 18.06.2024. Przygotowanie potraw na bazie staropolskich receptur z XVII i XVIII wieku, 18 bm. w restauracji Lwia Brama we Wrocławiu. Kucharzami byli studenci i naukowcy z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przedstawiciele Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wśród potraw znalazły się m.in. sproszkowane perły jako dodatek do deserów czy kawa z prażonych ziemniaków. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci przygotowywali potrawy na bazie staropolskich receptur

  • Fot. Adobe Stock

    GUS: w ub. roku akademickim w Polsce kształciło się 1,24 mln studentów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera