Prezydent podziękował prof. Puzyninie za "pokolenia polonistów, które wychowała"

Warszawa, 03.05.2024. Prezydent RP Andrzej Duda (2P) i odznaczona Orderem Orła Białego, językoznawczyni i badaczka literatury Jadwiga Puzynina (sko) PAP/Leszek Szymański
Warszawa, 03.05.2024. Prezydent RP Andrzej Duda (2P) i odznaczona Orderem Orła Białego, językoznawczyni i badaczka literatury Jadwiga Puzynina (sko) PAP/Leszek Szymański

Prezydent Andrzej Duda podziękował językoznawczyni i badaczce literatury prof. Jadwidze Puzyninie za "pokolenia polskich polonistów, które wychowała", odznaczając ją Orderem Orła Białego. Duda wyróżnił jej zaangażowanie w rozwój polskiej nauki i kultury.

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego prof. Jadwigę Puzyninę, językoznawczynię i badaczkę literatury. Szczególne miejsce w polu jej zainteresowań zajęła twórczość i język Cypriana Kamila Norwida. Jest promotorką nowej koncepcji kultury języka.

"Stanęła pani profesor do walki o odzyskanie przez naszą ojczyznę wolności w czasie II wojny światowej będąc harcerką, żołnierką Szarych Szeregów. Jako nastoletnia dziewczyna nie bojąc się utraty życia, robiła pani to, co uważała pani za słuszne" - powiedział prezydent.

Duda wyróżnił zaangażowanie prof. Puzyniny w rozwój polskiej nauki i kultury, "nie zapominając nigdy o tym, co to znaczy wolna, niepodległa, suwerenna ojczyzna". "To dlatego współpracowała pani z Komitetem Obrony Robotników, dlatego wspierała pani swoich studentów i broniła ich, gdy walczyli o suwerenną Polskę, to dlatego została pani potem internowana" - wskazał.

"Wszystko to czyniła pani dla RP obok swojej żmudnej pracy naukowej" - podkreślił.

W 1983 r. prof. Puzynina zorganizowała i objęła kierownictwo Pracowni Słownika Języka Cypriana Kamila Norwida na Wydziale Polonistyki UW, która przez liczne publikacje i konferencje naukowe przyczyniła się do popularyzacji spuścizny tego poety. Zespół Pracowni przygotował także internetowy słownik języka Cypriana Norwida, z którego korzystają norwidolodzy. Prezydent podkreślił, że prof. Puzynina jednocześnie zajmowała się "kwestią wartości, etyki, wyrażania prawdy w języku".

Andrzej Duda podziękował jej za "pokolenia polskich polonistów, które wychowała". "Nie tylko tych, którzy uczą w setkach tysięcy szkół w całej Polsce, ale także tych, którzy pracują naukowo" - dodał.

"W imieniu RP i całego polskiego narodu z całego serca dziękuję za przyjęcie tego symbolicznego podziękowania, podkreślającego niezwykłość pani dokonań dla Polski, jakim jest Order Orła Białego" - podkreślił.

Prof. Puzynina jest członkinią licznych towarzystw i gremiów naukowych m.in. Polskiej Akademii Umiejętności, Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk oraz Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Zasiadała w zarządzie Polskiego Towarzystwa Językoznawczego.

Jest autorką i współautorką podręczników do nauki języka polskiego w szkołach średnich (w tym wielokrotnie wznawianego "Język i my: podręcznik do języka polskiego dla klasy I szkół średnich", napisanego wspólnie ze Stanisławem Dubiszem i Marią Nagajową).

Za swoją działalność prof. Puzynina została odznaczona m.in. Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2007 r.), Medalem Uniwersytetu Warszawskiego (2008 r.). W 2009 r. została laureatką Nagrody im. Księdza Idziego Radziszewskiego przyznawanej przez Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W 2011 r. została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2013 r. otrzymała ustanowioną przez Prezydenta RP nagrodę – medal "Zasłużony dla Polszczyzny". (PAP)

andr/ reb/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Loreal-Unesco/ Fot. Marcin Oliva Soto

    Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

  • 06.04.2024. Na zdjęciu Marek Safjan. PAP/Marcin Obara

    Prof. Marek Safjan doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera