Uczelnie i instytucje

Do 13 maja nabór zgłoszeń do europejskiego konkursu EU TalentOn

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nabór zgłoszeń do europejskiego konkursu EU TalentOn, kierowanego do młodych naukowców chcących opracowywać rozwiązania poprawiające jakość życia, trwa do 13 maja br. - przekazał we wtorek Uniwersytet Śląski, współkoordynujący obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Cykliczny konkurs EU TalentOn to jedno z wydarzeń wpisujących się w organizowane co dwa lata obchody Europejskiego Miasta Nauki. Finał zainicjowanego, finansowanego i współorganizowanego przez Komisję Europejską konkursu w tym roku odbędzie się w Katowicach - w dniach 9-14 września.

„EU TalentON to konkurs dla młodych, ambitnych naukowców, którzy chcą kształtować przyszłość i wpływać na to, co nas otacza - przekazała rzeczniczka Uniwersytetu Śląskiego Małgorzata Poszwa. - Podczas kilkudniowego hackatonu, który odbędzie się od 9 do 14 września w Katowicach – Europejskim Mieście Nauki, wraz z ambitnymi, młodymi naukowcami z całej Europy opracujesz innowacyjne rozwiązanie, które może polepszyć jakość naszego życia”.

Zadaniem zespołów będzie przygotowanie możliwie najlepszego naukowo rozwiązania problemu z obszaru jednej z pięciu misji Unii Europejskiej, ujętej w świetle programu Horyzont Europa. Są to: adaptacja do zmian klimatu, choroby nowotworowe, zdrowe oceany, morza, wody przybrzeżne i śródlądowe, neutralne klimatycznie i inteligentne miasta oraz zdrowa gleba i żywność. Zwycięzcy mogą liczyć na nagrody pieniężne (pula nagród to 75 tys. euro).

Zgodnie z zasadami konkursu w czerwcu br. eksperci wybiorą spośród zgłoszeń do 100 najlepiej ocenionych uczestników. Do sierpnia zakwalifikowani uczestnicy będą mogli się poznawać i zostaną podzieleni na zespoły warsztatowe. We wrześniu zespoły spotkają się w Katowicach na finałowym hackatonie (jak określa się maratony programistyczne lub projektowe, zmierzające do wypracowania najciekawszych rozwiązań zadanego problemu).

Oficjalną inauguracją obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 było widowisko słowno-muzyczne Katopolis w katowickim Spodku - o mieście i roli nauki w jego historii. Odbyło się ono w trakcie 7. Śląskiego Festiwalu Nauki (9-11 grudnia ub. roku). Śląski Festiwal Nauki już w poprzednich latach stał się jednym z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i Europie.

Sukces poprzednich edycji ŚFN stał się podstawą do starania się przez lokalne samorządy i środowisko akademickie o przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki. Rektorzy regionalnych uczelni publicznych utworzyli w tym celu Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki. To siedem uczelni, 59 tys. studentów, 1,8 tys. doktorantów oraz 747 kierunków i specjalności.

Obchody EMNK 2024 podzielono na grupy programowe. Najbardziej widoczne w przestrzeni publicznej są wydarzenia 50 tygodni w Mieście Nauki (tygodnie tematyczne, poświęcone ważnym społecznie zagadnieniom, są koordynowane przez poszczególne uczelnie konsorcjum). Inne grupy programowe to: Miasto–Region–Akademia, program młodych Miasta Nauki, program edukacyjny Nauczyciele-Nauczycielom i program wydarzeń specjalnych.

Ważnymi elementami programu EMNK 24 są: European Science in the City Festival (cykl inicjatyw w przestrzeni miasta, prezentujących wyniki projektów badawczo-rozwojowych wspieranych przez Komisję Europejską) czy wydarzenia skierowane dla młodych, w tym europejskie konkursy naukowe, jak właśnie EU TalentOn czy EUSYS (to konkurs dla młodszych naukowców ze szkół średnich i uczelni, również z finałem we wrześniu 2024 r.).

Ponadto, w ramach EMNK 24 w czerwcu w Katowicach odbędą się: konferencja EuroScience Open Forum (jedna z największych w Europie debat poświęcona interdyscyplinarnej i przekrojowej debacie na temat kultury naukowej, badań naukowych i innowacji służących społeczeństwu) i EU Talent Fair – europejska inicjatywa targów pracy dla studentów, naukowców na wczesnym etapie kariery, badaczy, przedsiębiorców, start-upowców i inwestorów.(PAP)

mtb/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Koszalin/ Trzy oferty w przetargu na budowę Centrum Wiedzy Cognitarium

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ W największym szpitalu w regionie powstało Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera