Uczelnie i instytucje

Arkadiusz Wójs został wybrany na rektora Politechniki Wrocławskiej na drugą kadencję

05.06.2023. Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs. PAP/Sebastian Borowski
05.06.2023. Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs. PAP/Sebastian Borowski

Prof. Arkadiusz Wójs został ponownie wybrany na stanowisko rektora Politechniki Wrocławskiej. Poprzednią kadencję rozpoczął w 2020 roku. "Przeszliśmy już w obecnej kadencji różne kryzysy i zbudowaliśmy solidne podstawy, żeby dalej się rozwijać" - skomentował wyniki wyborów rektor.

Prof. Arkadiusz Wójs został ponownie wybrany na rektora Politechniki Wrocławskiej. Zadecydowało o tym Kolegium Elektorów, które zebrało się w czwartek. O stanowisko rektora ubiegało się trzech kandydatów, prof. Wójs otrzymał 69 na 120 głosów. Po ogłoszeniu wyników rektor dziękował m.in. kontrkandydatom "za ich alternatywne propozycje, którymi zmotywowali też mnie, żeby skrupulatnie rozliczyć się z dokonań tej kadencji i przygotować spójny i dalekosiężny program rozwoju".

"Dziękuję studentom i doktorantom za ich troskę o uczelnię, także w dłuższej perspektywie. Przeszliśmy już w obecnej kadencji różne kryzysy i zbudowaliśmy solidne podstawy, żeby dalej się rozwijać. Przed nami ogromna szansa" – powiedział cytowany w komunikacie prof. Arkadiusz Wójs.

Swój program na najbliższe lata rektor opiera na zaprezentowanej w ubiegłym roku strategii. Zawarł w niej wizję Politechniki Wrocławskiej, wedle której uczelnia to "europejski wielodziedzinowy uniwersytet techniczny, afirmujący wolność, prawdę, ciekawość i radość poznania; prowadzimy interdyscyplinarne kształcenie i badania na miarę oczekiwań społeczeństwa i gospodarki”.

Rektor Politechniki Wrocławskiej (ur. w 1971 r.) jest absolwentem Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. W 1997 roku uzyskał doktorat, w 2002 roku habilitację, a w 2009 - tytuł profesora. Od 2017 roku jest członkiem Academia Europaea, a od 2019 Polskiej Akademii Nauk. Po raz pierwszy został wybrany na stanowisko rektora w 2020 roku.

Przed objęciem funkcji rektora prof. Arkadiusz Wójs był m.in. dziekanem Wydziału Podstawowych Problemów Techniki i kierownikiem Katedry Fizyki Teoretycznej. Przewodniczył Radzie Dyscypliny i Komisji ds. Stopni Naukowych w dyscyplinie Nauki Fizyczne, a także Interdyscyplinarnemu Seminarium Naukowemu.

Profesor Wójs specjalizuje się w fizyce teoretycznej materii skondensowanej. Jest współautorem sześciu książek oraz 187 prac indeksowanych w Scopus - bazie danych zawierającej informacje o opublikowanych pracach naukowych. Podczas swojej kariery naukowej pracował m.in. w National Research Council of Canada oraz na University of Tennessee i University of Cambridge. Kierował krajowymi i międzynarodowymi projektami badawczymi, takimi jak np. NCN Maestro 2015-2020.

Arkadiusz Wójs był wielokrotnie wyróżniany za swoją pracę naukową. Otrzymał nagrodę ministra edukacji narodowej za doktorat i nagrodę premiera za habilitację. Jest m.in. laureatem nagród ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcie naukowe, American Physical Society Outstanding Referee, Polskiego Towarzystwa Fizycznego im. Wojciecha Rubinowicza czy unijnego konkursu na Stypendium Marie Curie.(PAP)

autor: Michał Torz

mt/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera