Uczelnie i instytucje

PIE: na polskich uczelniach technicznych kobiety stanowią 44 proc. studentów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na polskich uczelniach technicznych w 2022 r. kobiety stanowiły 44 proc. studentów - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny w opublikowanym we wtorek Tygodniku Gospodarczym PIE, powołując się na dane Ośrodka Przetwrzania Informacji.

Według danych OPI (Ośrodek Przetwarzania Informacji), w 2022 r. na polskich uczelniach technicznych 44 proc. studentów stanowiły kobiety - poinformował PIE w swoim Tygodniku. Studentki częściej wybierały kierunki z dziedziny nauk społecznych, mężczyźni przeważali natomiast na kierunkach z zakresu nauk inżynieryjnych i technicznych. Studia na kierunkach z obszaru nowych technologii (obejmujące zarówno wytwarzanie takich technologii, jak i zaawansowaną analizę danych) w roku akademickim 2022/2023 wybrało tylko ok. 16 proc. kobiet studiujących na uczelniach technicznych. Od roku akademickiego 2019/2020 do 2022/2023 odnotowano niewielki wzrost udziału kobiet wśród studiujących na uczelniach technicznych, ale udział studentek na kierunkach z obszaru 6 nowych technologii był względnie stały. W grupie kierunków z obszaru informatyki udział kobiet zwiększył się o 1,2 pkt. proc.

Wśród kierunków z obszaru nowych technologii na publicznych uczelniach technicznych tylko w przypadku pięciu z nich udział kobiet był większy lub równy 50 proc. Były to: inżynieria biomedyczna (63 proc. kobiet), analityka biznesowa (56 proc.), informatyka społeczna (52 proc.), biocybernetyka i inżynieria biomedyczna (52 proc.) oraz inżynieria bezpieczeństwa pracy (50 proc.). Z kolei na najbardziej zmaskulinizowanych kierunkach udział kobiet wynosił raptem kilka procent. Były to: inżynierskie zastosowania informatyki w elektrotechnice (3 proc.), konstrukcja i eksploatacja środków transportu (3 proc.), automatyka i robotyka przemysłowa (4 proc.), pojazdy samochodowe (4 proc.) i mechatronika (4 proc.).

PIE, powołując się na dane Eurostatu, wskazał, że choć w UE w 2021 r. kobiety stanowiły połowę lub więcej studentów, to ich udział na kierunkach informatycznych wynosił tylko 20 proc. Największy udział kobiet miały uczelnie szwedzkie (32 proc.), rumuńskie (32 proc.) i greckie (30 proc.), a najmniejszy – belgijskie (12 proc.), hiszpańskie (14 proc.) i litewskie (14 proc.). Polskie uczelnie odnotowały jeden z niższych wyników – 16 proc.

W komunikacie podkreślono, że w latach 2013-2021 w UE nastąpił wzrost udziału kobiet studiujących kierunki informatyczne o 3 pkt. proc. Największy wzrost miał miejsce w Estonii (o 8 pkt. proc.), Finlandii (o 6 pkt. proc.) i Chorwacji (o 6 pkt. proc.). Spadek udziału studentek kierunków informatycznych odnotowano natomiast w: Bułgarii (o 5 pkt. proc.), na Cyprze (o 5 pkt. proc.), Węgrzech (o 2 pkt. proc.), w Irlandii (o 2 pkt. proc.) i Portugalii (o 1 pkt. proc.). W Polsce udział ten zwiększył się o 2 pkt. proc.

PIE wskazało, że nierównowaga płci wśród studentów utrzymuje się potem na rynku pracy. (PAP)

bk/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera