Uczelnie i instytucje

Wieczorek: kilkadziesiąt tys. osób mogło się dostać do Polski dzięki pseudouczelniom

Warszawa, 12.04.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Albert Zawada
Warszawa, 12.04.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Albert Zawada

Pseudouczelnie występowały o wizy dla zagranicznych studentów, którzy w ogóle się tam nie pojawiali, tylko jechali w świat – powiedział minister nauki Dariusz Wieczorek w Radiu ZET. Do Polski w ten sposób mogło się dostać nawet kilkadziesiąt tysięcy osób – ocenił.

„To kolejna rzecz, która na komisji (komisji śledczej ds. afery wizowej – PAP) i przez prokuraturę będzie musiała być wyjaśniana – czyli proceder wydawania wiz dla studentów, którzy w ogóle nie przyjeżdżali do Polski na studia, tylko jechali sobie gdzieś na teren Unii Europejskiej" - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego we wtorkowym porannym programie w Radiu ZET.

„Myślę, że z tego będzie afera” – dodał.

Wyjaśnił, że - jego zdaniem - afera polega na tym, że powstawały pseudouczelnie, które „właściwie nie zajmowały się nauką, a występowały tylko o to, żeby rekrutować zagranicznych studentów”. Takie osoby, zdaniem Dariusza Wieczorka, często nie pojawiały się na uczelniach i „jechały gdzieś w świat”.

Minister zaznaczył, że do jego resortu spływa „strasznie dużo wniosków” pseudouczelni. „Mówimy o polskich uczelniach, które organizują nabory i występują do MSWiA oraz ministerstwa nauki o zgodę na przyjmowanie zagranicznych studentów. Wspólnie z ministrem Kierwińskim bardzo pilnujemy tego, co to są za uczelnie. Mamy powołany zespół, który od dwóch miesięcy pracuje również nad uszczelnieniem tego systemu, nad tymi aferami wizowymi dotyczącymi studentów” – poinformował minister nauki.

Zapytany, ile osób mogło dostać się do Polski w nielegalny sposób dzięki wizom studenckim, odpowiedział: „Myślę, że to jest kilkadziesiąt tysięcy osób w skali kilku lat”.

Komisja śledcza ds. afery wizowej bada nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w okresie od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r. Zakończenie jej prac jest planowane na koniec czerwca. Ostatnim świadkiem ma być prezes PiS Jarosław Kaczyński.(PAP)

Nauka w Polsce, Anna Bugajska

abu/ ­bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera