MKiŚ: dr Renata Krzyściak-Kosińska koordynatorką ds. współpracy z UNESCO ws. Puszczy Białowieskiej

Puszcza Białowieska. PAP/Michał Zieliński 26.12.2017
Puszcza Białowieska. PAP/Michał Zieliński 26.12.2017

Dr Renata Krzyściak-Kosińska została koordynatorką ds. współpracy z UNESCO w sprawach dotyczących Puszczy Białowieskiej - poinformowało we wtorek PAP biuro prasowe ministerstwa klimatu i środowiska.

Biolog dr Krzyściak-Kosińska została wybrana w konkursie na stanowisko eksperta ds. zarządzania obiektem światowego dziedzictwa Białowieża Forest. Konkurs w ostatnich miesiącach przeprowadziło ministerstwo klimatu.

Dr Krzysiak-Kosińska powiedziała we wtorek PAP, że przed rozpoczęciem w poniedziałek pracy eksperta w departamencie ochrony przyrody w ministerstwie klimatu i środowiska pracowała w Instytucie Ochrony Środowiska-Państwowym Instytucie Badawczym IOŚ-PIB, z którym nadal współpracuje.

To ten instytut pracował (na zlecenie ministerstwa) nad przygotowaniem dokumentu pod nazwą "Zintegrowany Plan Zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa Białowieża Forest", którego wymaga od Polski UNESCO. Dr Krzyściak-Kosińska brała udział w pracach nad tym dokumentem. Dodała, że przed laty koordynowała także prace nad wnioskiem o wpis całej polskiej części Puszczy Białowieskiej na listę UNESCO.

"Moim zadaniem głównie, myślę, będzie jednak bycie takim punktem kontaktowym i dla społeczności lokalnej i dla różnych organizacji, instytucji, które chciałyby uczestniczyć w tych pracach ( związanych z Puszczą Białowieską), wymieniać informacje, poglądy, ułatwianie tej współpracy, czyli taka funkcja koordynatora" - powiedziała Krzyściak-Kosińska. Dodała, że jej głównym miejscem pracy będzie Puszcza Białowieska.

Robocza wersja zintegrowanego planu została przekazana w ostatnich tygodniach misji UNESCO, która była w Puszczy Białowieskiej. Nowa koordynator poinformowała PAP, że w maju-czerwcu strona polska powinna otrzymać raport z ostatniej misji UNESCO w puszczy, wtedy zapozna się z wniesionymi uwagami. Wówczas mają się też zacząć ponowne warsztaty dla społeczności Puszczy Białowieskiej nt. kluczowych zgłoszonych spornych kwestii, uwag. Wszystko to w ramach prac nad przeformułowaniem zintegrowanego planu zarządzania obiektem Białowieża Forest.

Równolegle ministerstwo klimatu prowadzi prace nad tzw. konstytucją dla Puszczy Białowieskiej. Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska informowała wcześniej PAP, że ta tzw. konstytucja ma być ustawą, która będzie kompleksowo porządkować różne kwestie związane z zarządzaniem puszczą.

"Konstytucja dla puszczy jest w trakcie przygotowywania i opracowywania" - powiedziała dr Krzyściak-Kosińska, która ma również uczestniczyć w tych pracach. Dodała, że w tym dokumencie będą zawarte sprawy dotyczące promocji puszczy, zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego tego rejonu. "W tej konstytucji planowane jest również pochylenie się nad społecznością lokalną, jej potrzebami i oczekiwaniami, jak również potrzebami ochrony przyrody" - dodała.

W powiecie hajnowskim trwa zbiórka podpisów ws. przeprowadzenia lokalnego referendum nt. Puszczy Białowieskiej nt. zarządzania Puszczą Białowieską. Inicjatorzy są przeciwni zaprezentowanemu w lutym w Senacie projektowi ustawy ws. zarządzania puszczą, który zakłada ochronę całej puszczy w formie takiej jak parki narodowe. Chcą zapytać mieszkańców czy popierają obecny model zarządzania puszczą (Białowieski PN i Lasy Państwowe).

Ministerstwo odpowiadało już wcześniej, że żaden taki projekt ustawy jak zaprezentowany w Senacie nie jest obecnie nigdzie procedowany, nie jest też projektem ministerstwa.

Obiekt Światowego Dziedzictwa "Białowieża Forest" jest na liście Światowego Dziedzictwa od 1979 r. Od 1992 r jest to obiekt transgraniczny, również na Białorusi. W 2014 r. dokonano zmiany granic tego obiektu, wg. których obiekt po polskiej stronie ma 56,6 tys. ha, a po białoruskiej 82,3 tys. ha. Obecnie obiekt transgraniczny ma 142 tys. ha, a strefa buforowa 166,7 tys. ha. Tereny obiektu mają różny status prawny.(PAP)

Izabela Próchnicka

kow/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Polscy naukowcy wykorzystują sztuczną inteligencję do badania lasów

  • Fot. materiały prasowe

    Naukowcy: nowe białko "ważnym graczem" w immunologii ryb

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera