Brazylia/ Spadek nielegalnej wycinki Puszczy Amazońskiej na początku 2024 roku

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nielegalny wyrąb lasów w brazylijskiej Amazonii zmalał w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku o 63 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2023 roku - ogłosił w poniedziałek brazylijski Instytut Człowieka i Środowiska (IMAZON).

W ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku wycięto 196 kilometrów kwadratowych Puszczy Amazońskiej, podczas gdy w pierwszym kwartale ubiegłego roku na terenie dziewięciu amazońskich stanów Brazylii wycinka objęła 523 kilometry kwadratowe lasów.

Lasy dziewicze na terenie tych dziewięciu brazylijskich stanów stanowią niemal 70 procent "największych roślinnych płuc świata", jak określają Puszczę Amazońską obrońcy środowiska naturalnego.

Według ośrodka IMAZON, który od roku 2008 prowadzi satelitarną obserwację Puszczy Amazońskiej, ubiegły rok był rokiem "najmniejszej nielegalnej wycinki brazylijskich lasów od lat 2019—2020", kiedy to sprawował rządy prezydent Jair Bolsonaro.

Popierał on plany zwolenników intensywnej eksploatacji bogactw naturalnych brazylijskiej Amazonii. (PAP)

ik/ san/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

  • Fot. Adobe Stock

    Metaboliczne podstawy autyzmu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera