Nauka dla Społeczeństwa

13.04.2024
PL EN
18.03.2024 aktualizacja 18.03.2024

Neurolog na Europejski Dzień Mózgu: dla mózgu kluczowy zdrowy styl życia

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Nie ma jednej recepty na zdrowie mózgu; kluczowy jest dla niego zdrowy styl życia: aktywność fizyczna i umysłowa, aktywny odpoczynek czy dobry sen - wskazała w Europejskim Dniu Mózgu dr Anna Koza-Janka z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.

Dr Koza-Janka, która kieruje oddziałami neurologii i udarowym w Zagłębiowskim Centrum Onkologii - Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej, przypomniała o obchodzonym od 1998 r. 18 marca Europejskim Dniu Mózgu. Ma on propagować wiedzę o funkcjonowaniu układu nerwowego, zwracać uwagę na jego funkcje i przypominać o profilaktyce w tym zakresie.

Specjalistka zobrazowała, że tak, jak złożony jest ludzki mózg, tak i recepta zachowanie go w zdrowiu nie jest prosta. „Nie jest to przypisanie leku, dzięki któremu możemy coś osiągnąć - dbanie o mózg to jest ogólnie zdrowy styl życia. Czyli aktywność fizyczna, codzienny ruch, który jest w profilaktyce większości chorób neurozwyrodnieniowych, zdrowa dieta, odpowiednia ilość odpoczynku i odpowiednia ilość aktywności - również umysłowej” - wyjaśniła w materiale przygotowanym przez szpital.

Dodała, że aktywność umysłowa jest istotna, ponieważ aby zachować odpowiednią pracę danego narządu, musi być on stymulowany. „Tak samo jest z mózgiem. Żeby była odpowiednia ilość połączeń nerwowych, muszą być one wykorzystywane. Powinniśmy czytać, poznawać nowe miejsca, być ciekawymi życia, świata, nie zamykać się w czterech ścianach. Dzięki temu możemy mieć większą nadzieję na długie i życie z prawidłową pamięcią” - wskazała neurolog.

Podobnie ważny pod kątem medycznym jest odpoczynek. Chodzi jednak przede wszystkim o odpoczynek aktywny, jak wyjście na spacer, każdy rodzaj aktywności fizycznej, spotkania z przyjaciółmi, aktywność towarzyska, niezamykanie się w czterech ścianach i odpowiednią długość snu.

„Tu ważna jest odpowiednia długość, żeby sen nie był przerywany, odbywał się w komfortowych warunkach. Niestety, mamy duży problem z bezsennością wśród Polaków. Wydaje się, że ważne jest przygotowanie snu: wietrzenie pomieszczenia, dobre łóżko z poduszką, spróbowanie oczyszczenia głowy, czyli odłożenie telefonu przed położeniem się do łóżka” - zaznaczyła dr Koza-Janka.

„Nie jestem zwolennikiem smartfonów, ale wydaje mi się, że czasy - nasz styl życia - niestety nie pozwolą zupełnie się od nich uwolnić. Ale ograniczenie czasu przed smartfonem byłoby bardzo dobrym rozwiązaniem” - zasugerowała neurolog z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii - Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej.(PAP)

Nauka w Polsce, Mateusz Babak

mtb/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024