Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
29.02.2024 aktualizacja 29.02.2024

Skarb z Ełku - monety z XVII w. - będzie dostępny w wersji cyfrowej

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Muzeum Historyczne w Ełku (Warmińsko-mazurskie) zdigitalizuje i udostępni skarb ponad sześciuset monet z XVII wieku - podał w środę ełcki magistrat. Dofinansowanie na ten cel przyznało z programu "Kultura cyfrowa" Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt polegający na digitalizacji i udostępnieniu zbioru XVII-wiecznych monet odnalezionych w 2020 roku na terenie Ełku otrzymał 106 tys. zł dofinansowania z ministerstwa. Zakłada on, że jeszcze w tym roku na stronie cyfrowezbiory.muzeum.elk.pl będzie można obejrzeć galerię ze zdjęciami w wysokiej rozdzielczości 671 monet pochodzących ze zbiorów Muzeum Historycznego w Ełku.

Ponadto wizerunki 50 najważniejszych monet z tzw. skarbu ełckiego zostaną udostępnione na portalu kronika.gov.pl oraz zgłoszone do Federacji Bibliotek Cyfrowych.

Dyrektor ełckiego muzeum dr Rafał Żytyniec przekazał PAP, że planowane jest także opracowanie i wydanie monografii skarbu, a pod koniec roku monety mają zostać zaprezentowane na wystawie.

Jak przypomniał, w zeszłym roku - również dzięki dotacji z ministerstwa kultury - monety zostały oczyszczone i zakonserwowane, ponadto 200 wybranych egzemplarzy zostało poddanych analizie składu pierwiastkowego.

Skarb składający się z około 680 monet z XVII wieku jest uważany za największe znalezisko archeologiczne w historii Ełku. Odkryli go w 2020 r. członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjne "Jaćwież". Monety znaleźli oni w hałdach ziemi wydobytej podczas przebudowy ulicy Wojska Polskiego. Wśród nich są numizmaty polskie, pruskie, szwedzkie, cesarskie, duńskie i niderlandzkie - orty, trojaki, szóstaki i szelągi.(PAP)

Marcin Boguszewski

mbo/ pat/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024