Historia i kultura

Archeolodzy zbadają wyspę zamkową w Ełku

Fot. PAP
Fot. PAP

Pozostałości po krzyżackim zamku w Ełku, ufundowanym przez Urlicha von Jungingena, zostaną przebadane przez archeologów. Badania mają związek z planowanym przystosowaniem obiektu do funkcji hotelowych.

Jak poinformował Radosław Herman z firmy Arch-Tech jeszcze w maju zostaną wznowione - rozpoczęte przed rokiem - badania archeologiczne wyspy zamkowej na Jeziorze Ełckim. Wykopaliska mają wyjaśnić, jak wyglądała średniowieczna warownia i jak zmieniała się w kolejnych wiekach.

"Skoncentrujemy się na północnej części wyspy, gdzie poprzednio odkryliśmy nieznaną wcześniej zabudowę oraz części zachodniej, gdzie badań w ogóle dotąd nie było" - powiedział Herman.

Zdaniem archeologów już ubiegłoroczne prace odkrywkowe przyniosły wiele niespodzianek. Wykluczyły one, że w XV wieku istniała tu rozbudowana warownia, co sugerowały dotychczasowe opracowania historyków, którzy opierali się na przekazach, rycinach i mapach.

"Ustaliliśmy, że zamek składał się jedynie z wieży mieszkalno-obronnej, która otoczona była nie murem, ale bardzo szeroką fosą. Sądzimy, że na pozostałej części wyspy istniała zabudowa gospodarcza" - zaznaczył Herman.

Według archeologów w średniowieczu wyspa była znacznie mniejsza niż obecnie. Z czasem powiększono ją w kierunku dzisiejszego miasta. Obecnie jest ona półwyspem, łączy się ze stałym lądem nie tylko mostem od wschodu, ale i groblą usypaną po przeciwnej stronie.

W odległości ok. 130 metrów od współczesnego mostu archeolodzy odnaleźli ślady drewnianej palisady, która stanowiła umocnienie krawędzi wyspy w średniowieczu. W trakcie tegorocznych prac chcą zlokalizować nieistniejący już most zachodni i precyzyjnie określić dawne rozmiary wyspy.

Podczas dotychczasowych wykopalisk odkryto zabytkową ceramikę i monety, liczne kafle piecowe oraz pokrywę wylotu hypokaustum, służącego w średniowieczu do ogrzewania wnętrza zamku gorącym powietrzem.

Zbadanie przez archeologów dawnej zabudowy służy projektowanej budowie kompleksu hotelowego. Zabytkowy obiekt przed dwoma laty kupił od gminy Ełk za 1,7 mln zł prywatny przedsiębiorca.

Zamek w Ełku był najdalej wysuniętą na wschód krzyżacką warownią. Został wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku przez komtura Bałgi, późniejszego wielkiego mistrza Urlicha von Jungingena. Po sekularyzacji zakonu w zamku urzędował starosta, a potem pruski sąd. Po pożarze w XIX wieku resztki budowli wykorzystano przy budowie więzienia, które istniało do lat 70. XX wieku.

PAP - Nauka w Polsce

mbo/ hes/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Zmarł ceniony archeolog i prehistoryk prof. Janusz Krzysztof Kozłowski

  • 16.06.2023. Siedziba Muzeum w Jarosławiu -  Kamienica Orsettich. PAP/Darek Delmanowicz

    Jarosław/Muzeum zaprezentuje siekierkę sprzed prawie 3 tys. lat i kilkusetletnie topory

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera