Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
28.02.2024 aktualizacja 24.03.2024

W Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie przyroda budzi się do życia

Tegoroczny luty jeszcze się nie skończył, ale już wiadomo, że jest to miesiąc ekstremalnie ciepły. Nie dziwi więc to, że przyroda budzi się do życia. W Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie zakwitł wawrzynek wilczełyko, przebiśnieg Woronowa czy różanecznik Ledeboura.

"Rzeczywiście wiosna w tym roku przyszła do nas bardzo wcześnie; to nie jest jeszcze wiosna astronomiczna" - zaznaczył w rozmowie z PAP dr Paweł Kojs, zastępca dyrektora Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie. Dodał, że średnia temperatur - wyższa o ok. 5 st. C od przeciętnej - "jest w przyrodzie widoczna".

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW PIB) obecnie "średnia anomalia temperatury powietrza wynosi +6 st. C , a maksymalna nawet +7,3 st. C". "Maksymalna anomalia temperatury za wczorajszy dzień (27.02) wyniosła +12,1 st. C" - poinformował w środę IMGW w mediach społecznościowych.

"Pokrywa śnieżna występuje oczywiście już tylko wysoko w górach, na Śnieżce mamy obecnie 87 cm, a na Kasprowym Wierchu 106 cm, tam też ubiegłej doby ubyło 12 cm pokrywy" - podał IMGW.

"Sygnały, które pogoda wysłała zaczynają być odbierane przez rośliny i zwierzęta" - zwrócił uwagę Paweł Kojs. Ale zastrzegł: "Jest się czym niepokoić". Jak opisał, procesy życiowe niektórych roślin zostały uruchomione; dla roślin, które zwykle w tym czasie kwitną jest to naturalne, natomiast w przypadku roślin kwitnących później zbyt szybkie wejście w okres wegetacyjny może być niebezpieczne, jeśli nadejdą przymrozki np. w maju.

W Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie zakwitł wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) - krzew dorastający do 1 m wysokości. Jego pędy są ulistnione w górnej części, a liście rozwijają się po kwitnieniu. Z reguły kwitnie w marcu i kwietniu różowymi, czterokrotnymi kwiatami o zapachu podobnym do zapachu hiacyntów. Owocami są czerwone pestkowce, bardzo silnie trujące, będące pokarmem dla wielu ptaków, m.in. kosów i rudzików. Jest objęty ochroną częściową.

Wawrzynek wilczełyko. Fot. Adobe Stock
Wawrzynek wilczełyko. Fot. Adobe Stock 

"W Kolekcji flory Polski krzewy wawrzynka rosną m.in. na Rabacie Leśnej, w Źródlisku oraz w pobliżu stawu zachodniego" - czytamy w mediach społecznościowych ogrodu.

Infografika PAP

Zakwitł też przebiśnieg Woronowa (Galanthus woronowii) i różanecznik Ledeboura (Rhododendron ledebourii).

Przebiśnieg Woronowa. Fot. Adobe Stock
Przebiśnieg Woronowa. Fot. Adobe Stock

Od 4 marca Ogród Botaniczny PAN w Powsinie zaprasza na spacery w godzinach 9.00-18.00

Ogród Botaniczny PAN to 40 hektarów czystej natury. To rośliny rodzime i z odległych zakątków świata. Oranżeria liczy 2 tys. m2, na których znajduje się największa w Polsce kolekcja roślin cytrusowych oraz bogata kolekcja roślin egzotycznych.(PAP)

Nauka w Polsce, Magdalena Barcz

bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024