Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
28.02.2024 aktualizacja 06.03.2024

NFZ: z portalu diety.nfz.gov.pl korzysta blisko 870 tys. osób

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Z bezpłatnego portalu diety.nfz.gov.pl, oferującego plany żywieniowe, korzysta blisko 870 tys. osób – poinformował we wtorek Narodowy Fundusz Zdrowia. Portal oferuje przepisy na zdrowe i proste dania, które można przygotować samodzielnie w domu.

Portal oferuje 15 planów żywieniowych opartych na diecie DASH. Jej podstawą są warzywa i owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne, pełnoziarniste produkty zbożowe, ryby, orzechy i nasiona.

Portal daje możliwość indywidualnego doboru planu żywieniowego do preferencji użytkownika. Zamieszczono w nim ponad 9 tys. przepisów opracowanych przez dietetyków. Jest też kilkadziesiąt filmów z poradami żywieniowymi i przepisami, a także artykuły z poradami na temat zdrowego odżywiania i e-booki z przepisami.

Bez logowania można pobrać bezpłatny jadłospis na 3 dni. Po założeniu konta użytkownik otrzymuje menu na 28 dni. Zalogowany użytkownik może wybierać liczbę posiłków w ciągu dnia — od 3 do 5 – i wykluczać z jadłospisu produkty zawierające np. gluten, laktozę, ryby i owoce morza czy mięso.

„W naszym portalu każdy znajdzie właściwe menu dla siebie. Co ważne, Diety NFZ są miejscem, dzięki któremu zmienimy nasze nawyki żywieniowe na zdrowsze. To prawdopodobnie jedyny portal w Polsce, który oferuje bezpłatne przepisy dla pacjentów z chorobami przewlekłymi” – ocenił dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w Centrali NFZ Paweł Florek, cytowany w komunikacie Funduszu.

W portalu jest zarejestrowanych blisko 870 tys. użytkowników. Większość, bo ok. 60 proc., to kobiety. Najczęściej z diet od NFZ korzystają osoby w wieku 20-30 lat i 40-latkowie. Przybywa także użytkowników po 60. roku życia.

Największym zainteresowaniem cieszy się plan żywieniowy Nadwaga i Otyłość – wybiera go 32 proc. użytkowników. Korzystający z portalu równie chętnie sięgają po plan Classic (30 proc.). Użytkownicy coraz częściej decydują się też na rodzinny plan żywieniowy. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024