40 tys. zł. za najlepszą książkę filozoficzną - konkurs

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Do 30 kwietnia można proponować kandydatury do Konkursu o Nagrodę im. Kazimierza Twardowskiego na najlepszą książkę filozoficzną roku 2023. Zgłoszenia mogą nadsyłać wydawnictwa i instytucje naukowe.

Do konkursu może zostać zgłoszona monografia z zakresu filozofii, która została opublikowana w języku polskim w 2023 roku; powinno być to jej pierwsze wydanie. Nie zostaną zakwalifikowane książki o charakterze leksykonu, słownika, encyklopedii i pracy zbiorowej pod redakcją.

Konkurs organizuje Fundacja Academicon, wydawca magazynu „Filozofuj!” i portalu filozofuj.eu  popularyzujących filozofię i promujących edukację filozoficzną. Rozstrzygnięcie nastąpi 16 listopada w Światowym Dniu Filozofii. Gali będzie towarzyszyła debata.

Najlepszą książką filozoficzną 2022 roku została „Ontologia Boga”, autorstwa Marka Łagosza z Uniwersytetu Wrocławskiego. Prof. dr hab. Marek Łagosz kieruje Zakładem Ontologii i Filozofii Przyrody. Dotychczas opublikował siedem książek, jest autorem licznych publikacji - m.in. w „Filozofii Nauki”, „Kwartalniku Filozoficznym”, „Przeglądzie Filozoficznym” i „Ruchu Filozoficznym”. Interesuje się ontologią, epistemologią, filozofią analityczną, filozofią Karola Marksa, fenomenologią oraz ontologią Boga i teologią.

Formularz zgłoszeniowy należy pobrać ze strony internetowej i przesłać na adres zgloszenia@nagroda-twardowskiego.pl 

Zgłaszający musi również przesłać dwa fizyczne egzemplarze zgłaszanej książki. W razie nominowania pracy do finału potrzebna będzie dodatkowo wersja elektroniczna lub dziewięć egzemplarzy drukowanych.

Patronem nagrody jest Kazimierz Twardowski, wybitny filozof, twórca Szkoły Lwowsko-Warszawskiej, dydaktyk i popularyzator nauki. Oprócz wyłonienia zwycięskiej publikacji konkurs ma na celu popularyzację filozofii i czytelnictwa literatury filozoficznej oraz integrację środowiska filozoficznego w Polsce. Ma zwrócić uwagę szerszego odbiorcy na wartościowe pozycje z zakresu filozofii. Projekt został dofinansowany ze środków programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”.

Szczegółowe zasady przeprowadzenia konkursu oraz regulamin znajdują się na stronie nagrody. (PAP)

Nauka w Polsce

kol/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Mirosław Kaźmierczak/UW

    Prof. Izdebski: trzy razy składałem wniosek, nim zdobyłem prestiżowy grant ERC Synergy

  • 21.02.2024. Siedziba Narodowego Centrum Nauki przy ul. Twardowskiego 16 w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    NCN przyznało granty OPUS 27 i PRELUDIUM 23 o łącznej wartości niemal 665 mln zł

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera