Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
26.02.2024 aktualizacja 26.02.2024

Rozpoczął się „Tydzień Trzech Kultur” organizowany w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Rozpoczynający się w poniedziałek „Tydzień Trzech Kultur" jest dziewiątym z organizowanych w Katowicach i okolicznych miastach „50 tygodni w Mieście Nauki”. Tygodnie tematyczne, poświęcone ważnym społecznie zagadnieniom, są częścią obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Obchody EMNK 2024 podzielono na grupy programowe. Oprócz 50 tygodni w Mieście Nauki, są to: Miasto–Region–Akademia, program młodych Miasta Nauki, program edukacyjny Nauczyciele-Nauczycielom i program wydarzeń specjalnych. Najbardziej widoczne w przestrzeni publicznej są wydarzenia 50 tygodni w Mieście Nauki.

Cykl ten otworzył w styczniu „Tydzień zimna”, kolejne tygodnie dotyczyły skarbów, rysunków, sztucznej inteligencji, gór czy miłości. Za każdy z tygodni odpowiedzialna jest jedna z uczelni konsorcjum, zapewniając program wydarzeń naukowych, popularnonaukowych, kulturalnych, społecznych i rozrywkowych. Za rozpoczęty w poniedziałek „Tydzień Trzech Kultur” odpowiada Uniwersytet Śląski.

W zapowiedzi tygodnia uczelnia przypomniała, że w Europie istniał w przeszłości kraj, w którym współistniały trzy kultury i trzy największe religie: islam, judaizm i chrześcijaństwo. Była to Hiszpania za panowania Alfonsa X Mądrego, którego podejście do kwestii nauki, religii i kultury odbiegało od panującego wówczas modelu.

Jak podkreśliła kuratorka tygodnia dr Aniela Kucharska, ten trzynastowieczny chrześcijański król był zwolennikiem tolerancji religijnej oraz krzewienia wiedzy żydowskich i arabskich uczonych, a stolica jego państwa, Toledo, była jednym z najważniejszych miast nauki ówczesnej Europy.

„Dziś chcemy wrócić do tych korzeni w Katowicach – Europejskim Mieście Nauki 2024. Dlatego proponujemy niezwykły tydzień. Pokażemy, jak różne kultury mogą nie tylko współistnieć, ale także wzajemnie się przenikać i wzbogacać. Tydzień Trzech Kultur ma pokazać, że nauka i kultura zawsze idą w parze i działają na rzecz pokoju” - zaakcentowała Kucharska.

Podczas tygodnia prezentowane będą wystawy „Wiara, spotkanie, dialog. Trzy religie na śląskiej ziemi” (w holu Wydziału Teologicznego UŚ) oraz „Wybitni muzułmanie”, „Kościoły w krajach arabskich” czy „Dziedzictwo kulturowe narodu marokańskiego” (w Wydziale Humanistycznym UŚ). Poniedziałek wypełniają m.in. spotkania z językiem arabskim i jego kaligrafią oraz wykłady o parzeniu kawy arabskiej połączone z degustacją (w Centrum Kultury i Dialogu Doha).

We wtorek odbędzie się m.in. wykład „Na styku kultur, religii i poglądów, czyli kilka słów o wzgórzu Moria” i spotkanie z językiem hebrajskim (w Kato Science Corner), w środę zaplanowano koncert chórów ewangelickich i gry na bandurze (w kościele ewangelickim na ul. Warszawskiej), w czwartek prelekcję „Z Jerozolimy do Paryża. Krótka historia Notre-Dame” i projekcję filmu „Notre-Dame płonie” (w kinoteatrze Rialto), a w piątek debatę „Różnorodność myśli – myśli o różnorodności” (w Wydziale Humanistycznym UŚ).

W sobotę odbędą się: wykład „Science and faith in Islamic perspective” i debata „Science and religion. Separately or together? Where did we come from, where are we and where are we going?” (w Wydziale Humanistycznym UŚ), którym towarzyszyło będzie m.in. spotkanie z kulturą arabską, a także koncert Etnos Ensemble „Trzy kultury. Trzy Religie” (w Śląskim Seminarium Duchownym).

Tydzień zamkną wydarzenia niedzieli m.in. z debatą „Trzy kobiety. Trzy religie. Trzy punkty widzenia?” (w Wydziale Humanistycznym UŚ), oprowadzaniem po cmentarzu żydowskim i wykładem „Śladami katowickich żydów” (w VIII LO), a także wycieczka naukowa „Żydowskie ślady” zabytkowym tramwajem do Będzina ze zwiedzaniem domu modlitwy w tzw. Bramie Cukermana.

Kolejne "Tygodnie w Mieście Nauki" poświęcone będą m.in.: kosmosowi, liczbom, miastu, dźwiękowi i wirusom. Należy spodziewać się też tygodni: nowych technologii, Śląska, kryształów, starości, raka, olimpijskiego, tańca, szczęścia czy czarownic (przy okazji Halloween).

Ponadto, w ramach EMNK 24 w czerwcu w Katowicach odbędą się: konferencja EuroScience Open Forum (ESOF 2024) i EU Talent Fair – europejska inicjatywa targów pracy dla studentów, naukowców na wczesnym etapie kariery, badaczy, przedsiębiorców, start-upowców i inwestorów.

Ważnym elementem programu EMNK 24 będą European Science in the City Festival (cykl inicjatyw w przestrzeni miasta, prezentujących wyniki projektów badawczo-rozwojowych wspieranych przez Komisję Europejską) czy wydarzenia skierowane dla młodych, w tym konkursy europejskie konkursy naukowe EU TalentOn i EUSYS.(PAP)

Mateusz Babak

mtb/ aszw/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024