Ekwador/ Na wyspach Galapagos zidentyfikowano nowy gatunek węża

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nieznany dotychczas gatunek węża zidentyfikowali naukowcy na wyspach Galapagos, położonych na Oceanie Spokojnym. Zwierzę jest zagrożone wyginięciem. Jest też gatunkiem endemicznym - obecnym tylko na jednej z wysp ekwadorskiego archipelagu.

Jak poinformowali autorzy analiz z Ośrodka Nauki Galapagos (GSC), gad "przez całe dekady był mylony z innym gatunkiem z wyspy Floreana", jednej z wysp wchodzących w skład archipelagu.

Nowo odkryty gatunek nazwano Pseudalsophis eibli. Jest to wąż endemiczny, zamieszkujący tylko wyspę San Cristobal. "To odrębny gatunek, żyjący tylko w tamtym miejscu" - przekazali mediom naukowcy z GSC.

Informację o nowym gatunku zamieszczono w opublikowanej niedawno przez wydawnictwo Oxford University Press książce pt. "Natural History and Conservation of the Galapagos Snake Radiation".

Jak poinformowała biorąca udział w badaniu biolog Carolina Reyes, odkrycie nowego gatunku węża potwierdziły trwające od 2017 r. badania dotyczące gadów, prowadzone na wyspie San Cristobal oraz Floreana, które wykluczyły, aby bliźniaczo podobne do siebie zwierzęta należały do jednego gatunku.

"Pseudalsophis eibli odróżnia od Pseudalsophis biserialis, czyli węża z wyspy Floreana, ubarwienie oraz morfologia" - mówi Reyes, zaznaczając, że oba gatunki to gady o niewielkich rozmiarach zagrożone wyginięciem.

Cechą charakterystyczną nowego gatunku są podłużne pasy na grzbiecie, ciągnące się przez całą jego długość. Wąż ten ma również zmienne ubarwienie grzbietu, w którym dominuje kolor brązowy i szary.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NASA/ Mimo wykrycia awarii misja Europa Clipper została dopuszczona do startu

  • 07.04.2021 EPA/CHRISTIAN BRUNA

    Astronomowie: sieć satelitów Starlink zakłóca pracę radioteleskopów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera