Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
18.02.2024 aktualizacja 18.02.2024

Dzień Nauki Polskiej - rozmowa ze zdobywcami nagród NCN i grantów ERC

Źródło: PAN Źródło: PAN

Jak definiować i mierzyć, a także komu przypisywać sukcesy w nauce? W Dniu Nauki Polskiej wiceprezes PAN prof. Dariusz Jemielniak porozmawia na ten temat z dr Karoliną Ćwiek-Rogalską z Instytutu Slawistyki PAN i prof. Januszem M. Bujnickim z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej.

Transmitowanej online rozmowy, w ramach cyklu "Co tam, PANie, w polityce (naukowej)?", będzie można wysłuchać 19 lutego w mediach społecznościowych PAN (na Facebooku, Linkedin i Youtube).

"Jak definiować i mierzyć, a także komu przypisywać sukcesy w nauce? Jak je nagradzać i promować odnoszących sukcesy? Jak z informacją o sukcesach polskich naukowców i naukowczyń docierać do społeczeństwa oraz rozmawiać o nich z decydentami, aby doprowadzić do projakościowych zmian w systemie nauki i finansowania?" - to zapowiedziane tematy rozmowy.

Uczestnicy dyskusji - prof. Dariusz Jemielniak oraz laureaci nagród Narodowego Centrum Nauki i zdobywcy grantów ERC, dr Karolina Ćwiek-Rogalska i prof. Janusz M. Bujnicki - wspólnie pochylą się też nad tym, jak zmotywować naukowców i zapewnić im jak najlepsze warunki do produktywnej i satysfakcjonującej pracy oraz jak jej wyniki najlepiej wykorzystać dla dobra Polski.

Cykl rozmów o polityce naukowej "Co tam, PANie, w polityce (naukowej)?" został zainaugurowany 7 listopada ub.r.

Dzień Nauki Polskiej został ustanowiony w 2020 r. i jest obchodzony po raz piąty. Święto, którego celem jest upamiętnienie dokonań polskich naukowców oraz inspirowanie do pójścia w ich ślady, przypada w dniu urodzin Mikołaja Kopernika. Astronom, kanonik, prawnik, matematyk, lekarz i ekonomista urodził się 19 lutego 1473 r. w Toruniu. Jego najważniejszym dziełem jest traktat "O obrotach sfer niebieskich", w którym opisał heliocentryczną wizję wszechświata; teoria ta stała się jedną z najważniejszych rewolucji naukowych w dziejach ludzkości.(PAP)

Nauka w Polsce

bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024