Nowe Obroty - finał Roku Mikołaja Kopernika w Toruniu

Wizja artystyczna Oumuamua - pierwszego zauważonego przez nas obiektu spoza Układu Słonecznego, który pojawił się w niedalekiej odległości od Ziemi. Do Oumuamua odnosi się w publikacji "Pozaziemskie" gość Nowych Obrotów, prof. Avi Loeb z Uniwersytetu Harvarda. Źródło: materiały prasowe organizatora
Wizja artystyczna Oumuamua - pierwszego zauważonego przez nas obiektu spoza Układu Słonecznego, który pojawił się w niedalekiej odległości od Ziemi. Do Oumuamua odnosi się w publikacji "Pozaziemskie" gość Nowych Obrotów, prof. Avi Loeb z Uniwersytetu Harvarda. Źródło: materiały prasowe organizatora

Jakie naukowe rewolucje czekają nas w przyszłości? Od 16 do 18 lutego będą o tym mówić goście wydarzenia Nowe Obroty w Toruniu. W spotkaniach organizowanych na finał Roku Mikołaja Kopernika weźmie udział naukowczyni z NASA, badacz Uniwersytetu Harvarda i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla. A pianista Leszek Możdżer zagra na fortepianie dekafonicznym zaprojektowanym przez polskich naukowców.

Podczas Nowych Obrotów w Toruniu prelegenci skupią się na dwóch zagadnieniach: detekcji życia pozaziemskiego - potencjalnym odkryciu, które może radykalnie zmienić naszą ziemską tożsamość. Kolejnym zagadnieniem będzie zaś równość na Ziemi – rewolucja wymagająca od nas nie tylko naukowej odwagi, ale i konkretnego działania.

O tym, jak takie rewolucje przeprowadzać 17 lutego opowie Leymah Gbowee, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, uhonorowana za działalność na rzecz promowania pokoju i walkę o prawa kobiet. Tego samego dnia obchodzony będzie Rok Kobiet Odważnych.

Tego dnia widzowie wezmą też udział w dyskusji z jedną z liderek świata nauki - dr Mary A. Voytek, czołową naukowczynią NASA i autorką najważniejszej inicjatywy mającej na celu poszukiwanie życia na egzoplanetach (NExSS).

Temat życia pozaziemskiego będzie obecny przez większość spotkań odbywających się w ramach Nowych Obrotów. Opowie o tym prof. Avi Loeb z Uniwersytetu Harvarda zajmujący się na co dzień kosmologią i teoriami związanymi z życiem w Kosmosie. Mikołaj Kopernik odkrył, że nie znajdujemy się w fizycznym centrum Wszechświata. Tymczasem profesor Loeb poszukuje dowodów na to, że nie jesteśmy również w jego intelektualnym centrum. Podczas wykładu 18 lutego zaproszony gość skupi się na możliwościach i ograniczeniach poszukiwania pozaziemskich cywilizacji. "Odkrycie dowodów na istnienie zaawansowanej formy życia poza naszą planetą całkowicie odmieni nasze rozumienie świata. Będzie to prawdziwą 'Nową Rewolucją Kopernikańską'" - uważa autor głośnej publikacji popularnonaukowej "Pozaziemskie".

Kurator wydarzenia dr Jan Świerkowski, dyrektor Instytutu B61, wyjaśnia: “Celem trzydniowego spotkania jest zapoczątkowanie wielowątkowej debaty na temat Nowych Rewolucji, fundamentalnych zmian w myśleniu, które mają wpływ na głębokie przemiany naukowe, kulturowe, technologiczne i społeczne. Takie podejście wymaga interdyscyplinarnego dialogu łączącego rozmaite metody i systemy rozumienia rzeczywistości – od humanistyki po nauki ścisłe”.

W tym duchu pomyślany jest koncert “Art & Science” (16 lutego) w wykonaniu Leszka Możdżera. Pianista zasiądzie podczas niego przed pionierskim fortepianem dekafonicznym. To instrument zaprojektowany przez zespół pod kierownictwem prof. Pawła Nurowskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. Zwykle muzycy i kompozytorzy ze świata muzyki tonalnej używają systemu tuzinowego, tymczasem ten fortepian wprowadza nowatorski system dzięsiętny. Koncert jest więc pomostem między intuicyjną wyobraźnią muzyka a formalizmem matematycznym świata nauki, który wprowadził do projektu profesor Nurowski.

Wszystkie wydarzenia tłumaczone będą symultanicznie na język polski.

Szczegółowy program jest dostępny na stronie wydarzenia.

Wstęp na wykłady i prelekcje jest bezpłatny, wejściówki odbierać można w Księgodzielni Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Plac Teatralny 2.

Bilety na koncert Leszka Możdżera “Art & Science” dostępne są zaś tutaj.

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Platon im. Kuby Rumińskiego, Instytut B61 oraz Województwo Kujawsko-Pomorskie.(PAP)

Nauka w Polsce

lt/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczęła się analogowa misja księżycowa „M6 Żuławski”

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczął się "Tydzień Mikroświata" w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera