Młodzi innowatorzy nagrodzeni w XIV edycji konkursu Student-Wynalazca

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Młodzi wynalazcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechnik: Krakowskiej, Świętokrzyskiej i Warszawskiej – zostali laureatami nagród głównych XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca.

Zwycięzcy pojadą do Genewy na Międzynarodową Wystawę Wynalazków 2024, gdzie będą prezentować i promować swoje rozwiązania. Wezmą też udział w Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków (IWIS).

Przedsięwzięcie jest organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Jak podała uczelnia na stronie konkursu, do tegorocznej edycji nadesłano 123 rozwiązania opracowane przez 247 twórców z 21 uczelni z całej Polski.

W XIV edycji konkursu Student-Wynalazca jury przyznało pięć równorzędnych nagród głównych.

Pierwsza z nich to „modyfikowane pochodne aminokwasowe do leczenia chorób o podłożu neurologicznym oraz wybranych zaburzeń psychiatrycznych”, których autorami są: Marcin Jakubiec, prof. Krzysztof Kamiński, dr Michał Abram, dr hab. Anna Rapacz, dr Szczepan Mogilski, dr hab. Gniewomir Latacz oraz prof. Marta Struga z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Druga z nagród trafiła do zespołu z Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki za „sposób otrzymywania hybrydowego nośnika substancji aktywnych należących do grupy leków przeciwnowotworowych i hybrydowy nośnik substancji aktywnych należących do grupy leków przeciwnowotworowych”. Zespół tworzą: Karina Niziołek, mgr inż. Dagmara Słota, prof. dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec, dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK, dr inż. Agnieszka Tomala.

Trzecią nagrodę przyznano za „hybrydowy układ napędowy bezzałogowego statku powietrznego o dużym udźwigu”, którego autorami są: Seyed Amirhossein Hashemi Bosari oraz dr inż. Łukasz Nowakowski z Politechniki Świętokrzyskiej.

Kolejna trafiła do zespołu z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie za „sposób otrzymywania biomateriału kościozastępczego w postaci hybrydowych granul oraz sposób otrzymywania hybrydowych granul na bazie hydroksyapatytu”. Zespół tworzą: Piotr Pańtak, dr hab. inż. Aneta Zima, prof. AGH, dr inż. Joanna Czechowska.

Piątą z nagród głównych otrzymał zespół z Politechniki Warszawskiej w składzie: Piotr Falkowski, Bazyli Leczkowski, Julia Wilk, Wojciech Kiński oraz dr inż. Zbigniew Pilat. Doceniono ich za „egzoszkielet rehabilitacyjny”.

Przyznano także wyróżnienia w postaci nagród specjalnych. Pełna lista laureatów tutaj.

Ogólnopolski Konkurs Student-Wynalazca jest organizowany przez Politechnikę Świętokrzyską od 2010 r. Ma budować kulturę innowacyjności w środowisku akademickim, a głównym jego celem jest zachęcanie studentów do tworzenia i rozwoju gospodarki opartej na innowacjach.

Konkurs adresowany jest do studentów, doktorantów i absolwentów, którzy w trakcie studiów zostali twórcami/współtwórcami wynalazku lub wzoru użytkowego/przemysłowego chronionego prawem wyłącznym lub zgłoszonego do ochrony w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą.

W ubiegłorocznej, 13. edycji ogólnopolskiego konkursu zwyciężyły zespoły z Politechnik: Warszawskiej, Lubelskiej, Krakowskiej, Świętokrzyskiej oraz z Uniwersytetu Śląskiego.

Jak podali organizatorzy, w dotychczasowych czternastu edycjach zgłoszono 1423 rozwiązania opracowane przez 2980 twórców. W tym roku największą aktywnością wykazali się studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (zgłosili 24 rozwiązania), Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie (22 rozwiązania) oraz Politechniki Wrocławskiej (21 rozwiązań).

Nauka w Polsce

akp/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Wójs (P) i prof. Ido Kaminer z Israel Institute of Technology, który odebrał Europejską Nagrodę im. Stanisława Lema, 13 bm. (mr) PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Fizyk prof. Ido Kaminer odebrał Europejską Nagrody im. Stanisława Lema

  • Adobe Stock

    Łódź/ Rekordowa liczba prac zgłoszonych do jubileuszowej edycji konkursu im. prof. T. Kotarbińskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera