Historia i kultura

Zachodniopomorskie/ W Kamieniu Pomorskim odkryto XVIII-wieczny złoty dukat pochodzący z Niderlandów

 05.02.2024. Złoty dukat z Niderlandów, datowany na 1777 rok, prezentowany w Muzeum Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim, 5 bm. Moneta została odnaleziona podczas prac archeologicznych na terenie pozostałości najstarszego na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego klasztoru Dominikanów przy ulicy Okrzei w Kamieniu Pomorskim. PAP/Marcin Bielecki
05.02.2024. Złoty dukat z Niderlandów, datowany na 1777 rok, prezentowany w Muzeum Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim, 5 bm. Moneta została odnaleziona podczas prac archeologicznych na terenie pozostałości najstarszego na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego klasztoru Dominikanów przy ulicy Okrzei w Kamieniu Pomorskim. PAP/Marcin Bielecki

Złoty dukat datowany na 1777 rok odkryto przy ul. Okrzei w Kamieniu Pomorskim (woj. zachodniopomorskie). Moneta została wybita na terenie Republiki Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich.

Podczas przeszukiwania terenu przy ul. Okrzei w Kamieniu Pomorskim natrafiono na złoty dukat z XVIII w.

"Przeszukiwaliśmy ziemię wykrywaczami i w pewnym momencie pojawił się intensywny sygnał. Towarzyszą nam bardzo duże emocje w związku z jej znalezieniem, bo jest to wielkie odkrycie" – powiedział w rozmowie z PAP Maciej Ruzik ze Stowarzyszenia Eksploracyjnego im. św. Korduli, który znalazł monetę.

Poszukiwania prowadzone były w miejscu, gdzie do XVI wieku znajdował się najstarszy na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego klasztor Dominikanów.

"Można powiedzieć, że ta moneta to jest unikat, pierwszy tego typu egzemplarz. Pochodzi ona z Niderlandów, obecnych terenów Holandii. Nie wiemy, jak do nas trafiła" – tłumaczył w rozmowie z PAP dyr. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim Grzegorz Kurka.

"Na pewno została zagubiona, prawdopodobnie w tamtym okresie i odkryta dopiero w 2024 r. Zapewne bardzo interesująca jest historia samej monety, jej zagubienia i jej posiadacza w tamtym okresie. Na pewno dla osoby, która zgubiła tę monetę, była to wielka strata" – dodał.

Na awersie monety widać stojącego rycerza z mieczem wzniesionym do góry i pękiem strzał trzymających w drugiej ręce, po bokach data 1777.

Znajdujące się w centralnej części rewersu napisy, według dyr. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej mogą oznaczać: MO:ORD: - "Moneta Ordinum", co wskazuje, że moneta został wydana przez określone zrzeszenie, PROVIN. to skrót od "Provinciae" co oznacza prowincję, FOEDER/BELG to prawdopodobnie "Foederati Belgicae" lub "Belgii" co może oznaczać związek Belgii, AD LEG IMP można interpretować jako "Ad Leges Imperii" co znaczy zgodnie z prawami imperium.

"Podczas powstania listopadowego w latach 1830-1831 taką monetę emitował rząd Królestwa Polskiego, z ta różnicą, że na wysokości głowy rycerza, w otoku, umieszczano małego orła polskiego. Naśladownictwo było celowe i miało ułatwić zakupy w Zachodniej Europie. Złoto niezbędne do wybicia monet zostało ofiarowane przez społeczeństwo jak również zakupiono na ten cel 562 kg złota" – poinformował Kurka.

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej planuje wystosować pismo do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie w sprawie przyznania nagrody od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za odkrycie złotego dukata.

To kolejna moneta znaleziona na terenie Kamienia Pomorskiego. W 2014 roku na ulicy Marii Konopnickiej podczas remontu chodnika odkryto złotą monetę Fryderyka Wilhelma II datowaną na 1794 rok. Obecnie znajduje się ona w zbiorach Muzeum Ziemi Kamieńskiej. Wówczas Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie zgłosił odkrywce o przyznanie nagrody MKiDN, która to nagroda została przyznana.(PAP)

Nauka w Polsce

misz/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera