Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
05.02.2024 aktualizacja 05.02.2024

Politechnika Opolska będzie szkolić audytorów energetycznych

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Politechnika Opolska rozpoczęła rekrutację wśród zainteresowanych przeprowadzaniem audytów energetycznych w budownictwie. Dokumenty na nowy kierunek można składać do 18 lutego.

Jak powiedział PAP dr inż. Grzegorz Borsuk z Politechniki Opolskiej, nowy kierunek - audyt energetyczny w budownictwie - to odpowiedź uczelni na wdrożenie unijnej dyrektywy energetycznej.

"Na rynku pracy brakuje profesjonalistów potrafiących wykonać kompleksową ocenę potrzeb energetycznych obiektów budowlanych, w której zawarte będą także propozycje zmian (audyt energetyczny). Z drugiej strony, wdrożenie w naszym kraju unijnej dyrektywy energetycznej spowodowało, że pojawiło się zapotrzebowanie na profesjonalnych doradców energetycznych, a w szczególności na osoby uprawnione do wykonywania świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Wspomniane świadectwa wymagane są w obrocie budynków i mieszkań a także w momencie ukończenia budowy domu" - wyjaśnił naukowiec.

Uczelnia zapewniła, że przedstawiciele zawodu audytora energetycznego mają perspektywy zatrudnienia w różnych branżach, w tym energetyce, budownictwie, chłodnictwie i gospodarce nieruchomościami. Ukończenie specjalności otwiera także drogę do uzyskania wpisu na listę osób, które mogą wykonywać charakterystyki energetyczne budynków, prowadzoną przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Do 18 lutego można także składać wnioski o przyjęcie na studia drugiego stopnia dla osób posiadających już tytuł inżyniera.

Rekrutacja na drugi stopień studiów prowadzona jest na: Wydziale Budownictwa i Architektury, Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, Wydziale Mechanicznym oraz Wydziale Inżynierii Produkcji i Logistyki.

"Zdecydowana większość kandydatów na studia drugiego stopnia to nasi absolwenci studiów inżynierskich. Jednak przyjeżdżają do nas także absolwenci uczelni z Wrocławia, Łodzi czy Wielunia" – zaznaczyła dr inż. Joanna Kolańska-Płuska, pełnomocnik rektora ds. rekrutacji.

O tym, że warto zdobyć tytuł magistra, świadczą także dane z rynku pracy, na które powołuje się Akademickie Biuro Karier PO. Absolwenci drugiego stopnia studiów szybciej znajdują pracę – więcej z nich znalazło ją jeszcze w trakcie studiowania lub w okresie do 3 miesięcy od obrony pracy dyplomowej, w porównaniu do absolwentów studiów pierwszego stopnia. Podobnie kształtuje się sytuacja w odniesieniu do formy zatrudnienia – ponad 92 proc. absolwentów drugiego stopnia pracuje, odbywa staż lub prowadzi własną działalność. Dodatkowo, więcej absolwentów studiów drugiego stopnia pracuje na umowę o pracę na czas nieokreślony, a mniej na umowy cywilno-prawne, w porównaniu z tymi pierwszego stopnia. (PAP)

Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

masz/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024