Chiny/ Media: do 2030 r. 60 proc. chińskich dzieci będzie otyła lub będzie miała nadwagę

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Niemal 40 proc. chińskich dzieci i nastolatków cierpi obecnie na nadwagę lub otyłość. Z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Pekiński i UNICEF wynika, że do końca dekady wskaźnik ten wzrośnie do 60 proc., jeśli obecny trendy się utrzyma. Eksperci wezwali do wprowadzenia 20-proc. "podatku cukrowego" – informuje portal Nikkei Asia.

Jeszcze dwie dekady temu nadwagę i otyłość diagnozowano u zaledwie 8,8 proc. Chińczyków wieku od 5 do 19 lat.

Jak wynika z badania Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pekińskiego i Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) liczba ta wzrosła o 400 proc. do szacunkowego poziomu 37,9 proc. w 2020 r. To więcej niż w niektórych krajach zachodnich czy państwach o średnim dochodzie.

"Jeśli obecny trend się utrzyma, w 2030 r. ok. 60 proc. (czyli 170 mln) chińskich dzieci będzie dotkniętych nadwagą i otyłością" – powiedział prof. Zhang Man z Uniwersytetu Pekińskiego podczas seminarium "Wyzwania i możliwości w zapobieganiu i kontroli otyłości u dzieci w Chinach: wybór opłacalnych interwencji".

W ostatnich latach Chiny opracowały szereg krajowych działań mających na celu rozwiązanie tego problemu. Skupiają się one na podawaniu zdrowej żywności i aktywności fizycznej w szkołach.

Naukowcy zwracają uwagę, że najlepsze rezultaty przyniosłoby nałożenie podatku w wysokości 20 proc. na słodzone napoje i ograniczenie reklamowania niezdrowej żywności dla dzieci – pisze Nikkei Asia.

Z punktu widzenia rozkładu regionalnego tempo wzrostu nadwagi i otyłości wśród dzieci na niektórych obszarach wiejskich jest większe niż w miastach. Oznacza to, że pediatria na chińskich wsiach stoi przed podwójnym wyzwaniem, jakim jest równoległa walka z nadwagą i otyłością oraz niedożywieniem.

Eksperci alarmują, że jeśli nie zostaną podjęte żadne środki interwencyjne, aby zapobiec otyłości u dzieci, Chiny staną w latach 2025–2092 w obliczu strat gospodarczych w wysokości 218 mld juanów (127 mld złotych) i utraty 3,3 mld lat zdrowego życia utraconych z powodu przedwczesnej śmierci i niepełnosprawności z powodu chorób (tzw. wskaźnik DALY). (PAP)

krp/ adj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 29.05.2024 EPA/HARISH TYAGI

    Indie/ Rekordowa temperatura 52,3 stopnia C zarejestrowana w New Delhi

  • Fot. Adobe Stock

    Japonia/ Zakończono budowę pierwszego drewnianego satelity na świecie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera