Uczelnie i instytucje

Uniwersytet w Białymstoku po raz drugi będzie realizował zajęcia naukowe dla uczniów z Polski i Ukrainy

Fot. dr Wojciech Olszewski
Fot. dr Wojciech Olszewski

Wspólne poznawanie nauki, eksperymentowanie, integracja a także wycieczki - czekają na uczniów z Polski i Ukrainy, którzy wezmą udział w projekcie organizowanym przez Uniwersytet w Białymstoku. Zajęcia potrwają od lutego do maja.

W ubiegłym roku uczelnia realizowała pilotaż projektu, w którym wzięło udział w sumie blisko 160 uczniów, z czego część pochodziła z Ukrainy i Białorusi. Dzięki wparciu z Centrum Nauki Kopernik i Fundacji Deloitte projekt będzie realizowany po raz drugi - poinformował Uniwersytet w Białymstoku.

Zajęcia zostaną przeprowadzone w ramach projektu "Kompetentni i zintegrowani przez eksperymentowanie", a uczniowie spotykać się będą w działających na UwB i w podlaskich szkołach Klubach Młodego Odkrywcy (KMO) - podała rzeczniczka uczelni Katarzyna Dziedzik.

Koordynatorka projektu z Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki na Wydziale Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku dr Anna Rybak mówi, że w tym roku projekt będzie się skupiał na rozwijaniu umiejętności z zakresu STEAM, czyli - jak wyjaśniła - skrótu od angielskich słów nauka, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka. Dodała, że projekt stawia też na kształcenie kompetencji XXI wieku, czyli krytycznego myślenia, kreatywności, komunikacji i kooperacji.

"Celem projektu jest również integracja uczniów, a także wzbogacenie ich wiedzy o zwyczajach i kulturze obu narodów oraz wzmacnianie więzi pomiędzy KMO a podlaskimi szkołami, w których uczą się dzieci narodowości ukraińskiej" - dodała Rybak.

Oprócz zajęć stacjonarnych w programie znalazły się m.in. wycieczki do planetarium UwB czy udział w pikniku podczas Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Projekt realizowany będzie od lutego do maja; inauguracja odbędzie się 21 lutego na uczelni. Osoby zainteresowane udziałem powinny skontaktować się z UwB.

Uniwersytet w Białymstoku na projekt otrzymał wsparcie w wysokości 12 tys. zł w ramach konkursu "Razem dla lepszej przyszłości z KMO" organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i Fundację Deloitte. (PAP)

Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.04.2024. Na zdjęciu Marek Safjan. PAP/Marcin Obara

    Prof. Marek Safjan doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

  • 20.11.2024. Wicepremier, minister cyfryzacji, pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa Krzysztof Gawkowski (P) oraz zastępca dyrektora centrum ds. Komputerów Dużej Mocy inż. Marek Magryś (L) przy superkomputerze Helios w siedzibie Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH w Krakowie, 20 bm. Minister cyfryzacji wziął udział w konferencji prasowej nt. wsparcia budowy pierwszej w Polsce Fabryki Sztucznej Inteligencji, która ma powstać w ACK Cyfronet.  PAP/Łukasz Gągulski

    Minister cyfryzacji: chcemy, żeby Polska była liderem cyfryzacji i AI w Europie, szczególnie przed naszą prezydencją

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera