Europejskie Miasto Nauki Katowice2024/ W lutym tygodnie: gór, miłości, humoru i trzech kultur

Katowice, 14.05.2016. Widok na panoramę Katowic (zuz) PAP/Andrzej Grygiel
Katowice, 14.05.2016. Widok na panoramę Katowic (zuz) PAP/Andrzej Grygiel

Tydzień Gór, Tydzień Miłości, Tydzień Humoru oraz Tydzień Trzech Kultur zaplanowano w lutym w Katowicach i okolicznych miastach w ramach „50 tygodni w Mieście Nauki”. W programie znalazły się m.in. wykłady popularnonaukowe, warsztaty oraz spotkania z ekspertami.

Tygodnie tematyczne, poświęcone istotnym społecznie zagadnieniom, są częścią trwających obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Za każdy z tygodni odpowiedzialna jest jedna z uczelni Konsorcjum Akademickiego, zapewniając program wydarzeń naukowych, popularnonaukowych, kulturalnych, społecznych czy rozrywkowych.

Cykl ten otworzy w lutym "Tydzień Gór", który łączy w sobie pasję do sportu z edukacją. W programie znalazły się m.in. wykłady naukowe prowadzone przez wybitnych specjalistów oraz alpinistów, wystawy zdjęć i prac, projekcje filmów, a także rajd górski.

"Staramy się kręcić wokół tematyki bezpieczeństwa. Gdy wychodzimy w góry, to bardzo istotne jest, aby z nich bezpiecznie wrócić, ale też odpowiednio przygotować się do wyjścia w góry pod kątem sprawności, fizjologii i tego, na co powinniśmy zwracać uwagę - począwszy od ubioru, przez dietę i trening" - powiedziała w rozmowie z PAP Joanna Śrubarczyk z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

W ramach walentynkowego "Tygodnia Miłości" zaplanowano m.in. wykład o splątaniu kwantowym i relacjach na poziomie cząsteczkowym, wykład o kardiologicznych symptomach złamanego serca.

"Miłość w tradycyjnych jej odsłonach, chociażby w miłości przyjacielskiej, romantycznej czy rodzicielskiej, przebiega wszędzie na świecie tak samo. Może nie realizuje się identycznie, ale dotyczy nas wszystkich i wszyscy ją odczuwamy" - podkreśliła Anna Malinowska z Uniwersytetu Śląskiego.

Podczas "Tygodnia Humoru" organizatorzy przybliżą psychologię humoru i jej kulturowe oblicza. W ciągu siedmiu dni odbędą się wykłady na temat nauki o humorze i humoru w nauce, projekcje filmowe. Będzie też można sprawdzić swoje umiejętności rozśmieszania innych ludzi.

"Śmiech to zdrowie, nie tylko potocznie, ale i naukowo" - przypomniał dyrektor kreatywny Europejskiego Miasta Nauki dr Łukasz Lamża.

Ostatnie dni lutego to "Tydzień Trzech Kultur", czyli trzech największych religii: islamu, judaizmu i chrześcijaństwa. Podczas tego tygodnia będzie można m.in zwiedzić Centrum Kultury i Dialogu "Doha", poznać podstawy języka hebrajskiego i arabskiego, wysłuchać koncertu chóru ewangelickiego.

"Słowo +tolerancja+ troszeczkę wypacza całą ideę. Kiedy tolerujemy kogoś to nie do końca chcemy go zrozumieć. Dla nas najważniejszą ideą jest zrozumienie. Po to są te warsztaty, spotkania i rozmowa o historii " - podkreśliła Cecylia Tatoj z Uniwersytetu Śląskiego.

Katowice to pierwsze w historii miasto z Europy Środkowo-Wschodniej, które otrzymało tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Przyznaje go organizacja EuroScience we współpracy z Komisją Europejską. Za przygotowanie programu obchodów odpowiada Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki, czyli siedem regionalnych uczelni publicznych.(PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 06.04.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maciej Gdula PAP/Radek Pietruszka

    Gdula: stworzyliśmy system, w którym wiele osób traci pasję do nauki

  • Kryształ cukru pod mikroskopem; Adobe Stock

    Rozpoczął się Tydzień Kryształów w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera