Nauka dla Społeczeństwa

05.03.2024
PL EN
24.01.2024 aktualizacja 24.01.2024

Najlepsze zespoły studentów fizyki poszukiwane w konkursie PLANCKS

Fot. mat. pras. Fot. mat. pras.

Ogólnopolskie eliminacje do międzynarodowego konkursu fizyki teoretycznej PLANCKS odbędą się na początku marca na Politechnice Wrocławskiej. Zadaniem drużyn studentów będzie rozwiązanie problemów fizycznych w określonym czasie (w formie egzaminu)

PLANCKS: Physics League Across Numerous Countries for Kick-ass Students jest konkursem organizowanym przez International Association of Physics Students (IAPS).

Zapisy na opisie eliminacje trwają do 31 stycznia br., a polskie eliminacje organizowane przez koło naukowe Nabla odbędą się 1 i 2 marca.

Do konkursu zgłaszać się mogą drużyny trzy- lub czteroosobowe. Grupy, które przejdą eliminacje, pojadą pod koniec maja na finały PLANCKS 2024 do Dublina.

W czasie finału konkursu drużyny dostają do rozwiązania 10 zadań z różnych obszarów fizyki. Każde rozwiązanie jest warte po maksymalnie 10 punktów. Do rozwiązywania zadań nie można używać urządzeń elektronicznych (poza kalkulatorem).

W ubiegłych latach wśród zadań pojawiły się dotyczące m.in. obliczania energii promieniowania bezpiecznego dla pacjentów w urządzeniach rentgenowskich, astrofizyki dysków protoplanetarnych czy oddziaływania fal grawitacyjnych na czasoprzestrzeń.

Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępne na stronie. Link do wydarzenia na Facebook’u tu.

Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024