Najlepsze zespoły studentów fizyki poszukiwane w konkursie PLANCKS

Fot. mat. pras.
Fot. mat. pras.

Ogólnopolskie eliminacje do międzynarodowego konkursu fizyki teoretycznej PLANCKS odbędą się na początku marca na Politechnice Wrocławskiej. Zadaniem drużyn studentów będzie rozwiązanie problemów fizycznych w określonym czasie (w formie egzaminu)

PLANCKS: Physics League Across Numerous Countries for Kick-ass Students jest konkursem organizowanym przez International Association of Physics Students (IAPS).

Zapisy na opisie eliminacje trwają do 31 stycznia br., a polskie eliminacje organizowane przez koło naukowe Nabla odbędą się 1 i 2 marca.

Do konkursu zgłaszać się mogą drużyny trzy- lub czteroosobowe. Grupy, które przejdą eliminacje, pojadą pod koniec maja na finały PLANCKS 2024 do Dublina.

W czasie finału konkursu drużyny dostają do rozwiązania 10 zadań z różnych obszarów fizyki. Każde rozwiązanie jest warte po maksymalnie 10 punktów. Do rozwiązywania zadań nie można używać urządzeń elektronicznych (poza kalkulatorem).

W ubiegłych latach wśród zadań pojawiły się dotyczące m.in. obliczania energii promieniowania bezpiecznego dla pacjentów w urządzeniach rentgenowskich, astrofizyki dysków protoplanetarnych czy oddziaływania fal grawitacyjnych na czasoprzestrzeń.

Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępne na stronie. Link do wydarzenia na Facebook’u tu.

Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Czas na przybyszów z przyszłości? Dlaczego nie! Fizycy zrobili w teorii miejsce na tachiony

  • fot. materiały prasowe WAT/VIGO Photonics S.A.

    Trwają prace nad polską matrycą detektorów dalekiej podczerwieni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera