Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
23.01.2024 aktualizacja 24.01.2024

Prezes PAN: po raz pierwszy od co najmniej 8 lat konstytucyjny minister wziął udział w Prezydium PAN

Warszawa, 28.11.2023. Prezes PAN Marek Konarzewski na konferencji prasowej w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz Warszawa, 28.11.2023. Prezes PAN Marek Konarzewski na konferencji prasowej w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz

Reforma PAN i finansowanie jej instytutów - to niektóre tematy poruszone we wtorek podczas spotkania ministra nauki Dariusza Wieczorka z Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Prezes PAN Marek Konarzewski podkreślił, że to pierwsze od co najmniej ośmiu lat spotkanie konstytucyjnego ministra z tym gremium.

We wtorek minister nauki Dariusz Wieczorek wziął udział w Prezydium PAN w siedzibie Akademii w Warszawie.

„Po raz pierwszy od lat co najmniej ośmiu konstytucyjny minister wziął udział w Prezydium PAN, więc jest to dla nas duże wydarzenie. Minister odniósł się do ustawy o PAN – potwierdził, że ustawa będzie bardzo szybko procedowana i miejmy nadzieję, że w tym roku się skonkluduje. To jest dla nas znakomita wiadomość, bo nowa ustawa jest absolutnym kluczem do reformy PAN i wyglądamy tej reformy od wielu, wielu lat” – powiedział prezes Konarzewski.

Na pytanie, czy prace mogą zacząć się już w lutym, powiedział: „Nie wiem, czy to się wydarzy w przyszłym miesiącu, ale bardzo bym sobie tego życzył”. Potwierdził natomiast, że w ministerstwie nauki odpowiednie zespoły przyglądają się ustawie, by wydać swoje rekomendacje w poszczególnych kwestiach.

Projekt nowej ustawy o PAN, który powstał w Akademii, trafił do ministra edukacji i nauki 30 marca 2023 roku. Nad alternatywną ustawą o PAN pracował też zespół ministra Przemysława Czarnka. Do tej pory jednak nie powstał ostateczny projektu takiej ustawy.

Podczas rozmowy z ministrem Wieczorkiem, prezes Konarzewski poruszył także sprawę finansowania instytutów PAN. „Pan minister potwierdził 180 mln zł, które będą przekazane instytutom PAN i potwierdził, że zrobi wszystko, żeby to było stałe podwyższenie subwencji, a nie tylko jednorazowe” – przekazał PAP Konarzewski.

Dodał, że rozmawiał z szefem resortu nauki o liście punktowanych czasopism naukowych.

„Przypomniałem stanowisko Prezydium PAN, w którym zaznaczyliśmy, że naszym zdaniem najlepszy byłby powrót do listy czasopism z 2021 r. i że decyzja pana ministra, który przywraca listę czasopism z 2023 r., jest naszym zdaniem nie w pełni satysfakcjonująca" - relacjonował prezes PAN.

Jak dodał, szef MNiSW zadeklarował, że jest otwarty na dalsze modyfikacje, ale będzie chciał przekierować całą dyskusję do Komisji Ewaluacji Nauki, bo "nie chce ręcznie sterować listą czasopism". "Prezydium było z takiej deklaracji zadowolone” – zapewnił Konarzewski.

Ujawnił przy tym, że rozmawiano także o finansowaniu Narodowego Centrum Nauki (NCN).

„Przypomnieliśmy panu ministrowi o naszym ostatnim stanowisku PAN i PAU (Polska Akademia Umiejętności - przyp. PAP), w którym zaznaczyliśmy, że całemu środowisku zależy na tym, żeby zwiększyć finansowanie NCN do tego poziomu, który by umożliwił uzyskiwanie procentowego sukcesu na poziomie 25 proc. – żeby jedna czwarta wniosków była finansowana. Ale nie padła żadna kwota z jego strony. Domyślamy się, że to nie jest tylko jego decyzja, ale chodzi o dostanie dodatkowych pieniędzy z Ministerstwa Finansów” – podsumował Konarzewski.

Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024