Uczelnie i instytucje

Szefowie NCN do ministra nauki: liczymy na nowe otwarcie

Kraków, 17.12.2018. Siedziba NCN. PAP/Jacek Bednarczyk
Kraków, 17.12.2018. Siedziba NCN. PAP/Jacek Bednarczyk

Liczymy na nowe otwarcie oraz szybkie i skuteczne działania ze strony rządzących, które będą wspierać Narodowe Centrum Nauki w realizowaniu jego misji - napisali w liście do nowego ministra nauki szefowie NCN.

Przewodniczący Rady NCN prof. Robert Hasterok i dyrektor centrum prof. Krzysztof Jóźwiak mają nadzieję na jak najszybsze spotkanie z nowym ministrem i liczą na „wszechstronną, konstruktywną i twórczą współpracę na rzecz nauki”.

"Liczymy na nowe otwarcie oraz szybkie i skuteczne działania ze strony rządzących, które będą wspierać Narodowe Centrum Nauki w realizowaniu jego misji, jaką jest podniesienie jakości i efektywności badań naukowych, a także wzrost znaczenia polskiej nauki na świecie" – napisali profesorowie w liście do ministra nauki Dariusza Wieczorka, przekazanym w piątek PAP.

Szefowie NCN zaznaczyli, że centrum jest "jedną z niewielu centralnych instytucji publicznych, które w ostatnich latach nie uległy politycznej presji, pomimo powtarzających się prób ataku na jej niezależność".

Przypomnieli, że w obronie NCN stanęło polskie i międzynarodowe środowisko naukowe, w tym m.in. laureatki i laureaci grantów Europejskiej Rady Badań (ERC), laureaci nagród i stypendiów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, stypendystki programu L’Oreal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki.

Ocenili, że "wskutek polityki poprzedniej ekipy rządowej sytuacja finansowa Centrum jest obecnie krytyczna". W konsekwencji NCN nie jest obecnie w stanie „finansować nawet najlepszych projektów badawczych, których autorami są najbardziej ambitni i aktywni naukowcy pracujący w Polsce”.

"Wysokość dotacji, jaką w tej chwili otrzymuje NCN, w żaden sposób nie odpowiada na zapotrzebowanie polskiego środowiska naukowego. Z powodu zamrożonego budżetu NCN w ostatnio rozstrzygniętym konkursie OPUS 25 finansowanie otrzymało tylko 8 proc. badaczek i badaczy starających się o granty. Po raz pierwszy w historii Centrum mogło sfinansować tak mało projektów. Wielomiesięczne apele do poprzednich władz publicznych o zwiększenie dotacji celowej NCN pozostały bez odzewu" - podało NCN.

List do szefa resortu nauki został wysłany 14 grudnia.

bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Projekt noweli ustaw o j. polskim i NAWA trafił do konsultacji

  • Fot. Adobe Stock

    Resorty zdrowia i nauki: kierunki lekarskie na uczelniach z negatywną opinią PKA - bez limitu miejsc

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera