Uczelnie i instytucje

Minister nauki ogłosił nowy wykaz punktowanych czasopism naukowych

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Nowy wykaz punktowanych czasopism naukowych ogłosił w piątek minister nauki i szkolnictwa wyższego. Lista została sporządzona według projektu Komisji Ewaluacji Nauki (KEN) z czerwca 2023 r.

Wykaz punktowanych czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych jest wykorzystywany do oceny jakości działalności naukowej.

Zgodnie z zapowiedziami ministra Dariusza Wieczorka z grudnia ub.r. lista powstała na podstawie projektu opracowanego przez KEN z dnia 29 czerwca 2023 r. Tym samym z wykazu usunięto zmiany dotyczące czasopism naukowych, których KEN nie zaproponowała w uchwale, a które zostały dodane przez byłego szefa resortu Przemysława Czarnka w 2023 r.

„Głównym celem publikacji nowego wykazu na początku 2024 roku jest zapewnienie, że zmiana wykazu nie przyniesie negatywnych skutków dla naukowców, którzy w 2023 r. opublikowali już artykuły w czasopismach znajdujących się w wykazie sporządzonym przez Ministra w roku 2023 r., a jednocześnie zakończenie ręcznej modyfikacji zawartości wykazu i oparcie go na stanowisku ekspertów” – podkreślono w komunikacie MNiSW.

Ministerstwo informuje, że Dariusz Wieczorek podjął również decyzję, by w 2024 r. zespół ekspertów pochodzących ze środowiska naukowego i reprezentujących poszczególne dyscypliny naukowe przygotował kolejny wykaz od podstaw. Nowa lista ma uwzględniać aktualne wartości wskaźników bibliograficznych czasopism naukowych, które od 2019 r. uległy zmianie.

„Zespoły ekspertów dokonają oceny czasopism na podstawie wartości wybranych wskaźników wpływu. Następnie KEN, w oparciu o przekazane przez zespoły listy czasopism naukowych oraz recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych wraz z przypisaną liczbą punktów, sporządzi projekt nowego wykazu czasopism” – czytamy w komunikacie.

Wykaz czasopism naukowych, publikowanych przez ministerstwo od 2004 r., służy ewaluacji jakości działalności naukowej. Z jego wykorzystaniem KEN ocenia działalność instytucji i pracowników naukowych.

Proces ewaluacji jest w ostatnich miesiącach przedmiotem burzliwej dyskusji. W środowisku akademickim kontrowersje wywołał fakt, że punktacja w wykazie czasopism była modyfikowana w trakcie okresu ewaluacji oraz że część zmian nie była zatwierdzona przez Komisję Ewaluacji Nauki.

Do ostatniej zmiany w wykazie czasopism punktowanych doszło 6 listopada 2023 r. Do 200 punktów - czyli najwyższej wartości, przyznawanej dotychczas za publikacje w prestiżowych magazynach The Lancet, Science albo Nature - wzrosła punktacja za publikacje na łamach kilku polskich pism, takich jak m.in.: Ius Novum (kwartalnik wydawany przez Wydział Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie), Nieruchomości@ (kwartalnik Ministerstwa Sprawiedliwości), Pedagogika Katolicka (czasopismo Fundacji Campus).

Treść "Komunikatu Ministra Nauki z dnia 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych" oraz wykaz czasopism można znaleźć na stronie ministerstwa. (PAP)

abu/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera