Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
22.01.2024 aktualizacja 26.01.2024

Minister nauki: 30-proc. podwyżka wynagrodzeń nauczycieli akademickich od 1 stycznia

Warszawa, 27.12.2023. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek w drodze na posiedzenie rządu. w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański Warszawa, 27.12.2023. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek w drodze na posiedzenie rządu. w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański

30-procentowe podwyżki dla nauczycieli akademickich od 1 stycznia potwierdził w poniedziałek w Radiu Zet minister nauki i szkolnictwa wyższego. Dariusz Wieczorek zapowiedział też wzrost nakładów na Narodowe Centrum Nauki.

O to, kiedy nauczyciele akademiccy mogą się spodziewać podwyżek, minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek był pytany w porannym programie Radia Zet.

„Od 1 stycznia. Czekamy ostatecznie na budżet, rozporządzenie jest przygotowywane. W rozporządzeniu o 30 procent ponosimy minimalną płacę profesora. System naliczania wynagrodzeń, jeśli chodzi o akademicką kadrę nauczycielską, jest uzależniony od płacy profesorskiej” – odpowiedział. Dodał, że 30-procentowa podwyżka dotyczy wszystkich nauczycieli akademickich.

Szef resortu nauki powiedział też, że obecnie minimalne zarobki profesora to 7300 zł. „Ta płaca będzie podniesiona do kwoty ponad 9 tys. zł. Mówimy o kwotach minimalnych, średnie zarobki zależą od uczelni” – tłumaczył minister Wieczorek.

„Mam nadzieję, że rozporządzenie w tej sprawie pojawi się na początku lutego. Musimy zaczekać na ostateczne podpisanie budżetu przez pana prezydenta. Podwyżki będą obowiązywać od 1 stycznia, tak mamy to uzgodnione z ministrem finansów” – zapewniał minister nauki.

Słuchacze Radia Zet – za pośrednictwem prowadzącego – zadali też ministrowi pytanie, czy wzrośnie dofinansowanie Narodowego Centrum Nauki.

„To nie jest przypadek, że nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosły za tego rządu o 22 proc. Wzrosną również, jeśli chodzi o Narodowe Centrum Nauki. Czekamy tylko na zatwierdzenie budżetu” – mówił Dariusz Wieczorek. I zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu odwiedzi Narodowe Centrum Nauki, by spotkać się z dyrektorem tej instytucji.

Na jak najszybsze spotkanie z nowym ministrem nalegali szefowie NCN w liście, który wysłali do szefa resortu 14 grudnia 2023 r. „Liczymy na nowe otwarcie oraz szybkie i skuteczne działania ze strony rządzących, które będą wspierać Narodowe Centrum Nauki w realizowaniu jego misji, jaką jest podniesienie jakości i efektywności badań naukowych, a także wzrost znaczenia polskiej nauki na świecie. Wysokość dotacji, jaką w tej chwili otrzymuje NCN, w żaden sposób nie odpowiada na zapotrzebowanie polskiego środowiska naukowego” – napisali wtedy przewodniczący Rady NCN prof. Robert Hasterok i dyrektor centrum prof. Krzysztof Jóźwiak.

O zwiększenie budżetu NCN apelowali również w bieżącym miesiącu prezes Polskiej Akademii Umiejętności (PAU) Jan Ostrowski i prezes Polskiej Akademii Nauk (PAN) Marek Konarzewski.

Nauka w Polsce, Anna Bugajska

abu/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024