Misja załogowa z pierwszym tureckim astronautą w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną

18.01.2024  EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH
18.01.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Astronauci z misji Ax-3 w sobotę dotrą do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na pokładzie kapsuły SpaceX Crew Dragon jest czterech Europejczyków – w tym pierwszy Turek w przestrzeni kosmicznej.

Rakieta Falcon 9 w czwartek o godzinie 22.49 naszego czasu wyniosła na orbitę kapsułę SpaceX Crew Dragon. Na pokładzie znajdują się członkowie załogi Axiom Mission 3 (Ax-3): dowódca Michael López-Alegría z podwójnym obywatelstwem Hiszpanii i USA, pilot Walter Villadei z Włoch oraz specjaliści – Szwed Marcus Wandt oraz Alper Gezeravci. Gezeravci, pierwszy Turek w przestrzeni kosmicznej, to 44-letni były pilot wojskowy.

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która krąży wokół Ziemi w odległości ok. 400 km, załoga przez ok. dwa tygodnie będzie prowadzić badania w warunkach mikrograwitacji, w tym prace dotyczące wpływu lotów kosmicznych na organizm człowieka.

„Podczas pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronauci Ax-3 przeprowadzą ponad 30 eksperymentów naukowych, które pomogą w rozwoju badań na niskiej orbicie okołoziemskiej. Jako pierwsza całkowicie europejska komercyjna misja astronautów na stację kosmiczną, Ax-3 jest dowodem na to, że możliwości kosmosu jednoczą nas wszystkich" – powiedział szef amerykańskiej agencji kosmicznej NASA Bill Nelson.

Do kosmicznego laboratorium SpaceX Crew Dragon dotrze po 36 godzinach lotu. NASA od godz. 8.30 naszego czasu w sobotę będzie transmitować dokowanie, otwarcie włazu i powitanie astronautów na ISS. Relacje można obejrzeć w Internecie (na stronie agencji i w serwisie YouTube), na kanale NASA Television i w aplikacji NASA na urządzenia mobilne.

Statek kosmiczny Dragon zadokuje zgodnie z planem do przedniego portu modułu Harmony ISS ok. godz. 9.19 naszego czasu w sobotę. Włazy między kapsułą a stacją mają się otworzyć niecałe trzy godziny później. Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nowych kolegów powita siedmioro członków Ekspedycji 70, którzy przebywaja na orbicie od września 2023 r. Tę załogę tworzą astronautki NASA Jasmin Moghbeli i Loral O'Hara, astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej Andreas Mogensen z Danii, reprezentant Japan Aerospace Exploration Agency Satoshi Furukawa oraz kosmonauci Roscosmos – Konstantin Borisov, Oleg Kononenko i Nikolai Chub.

Astronauci misji Ax-3 mają opuścić Międzynarodową Stację Kosmiczną ok. 3 lutego, ich kapsuła po wejściu w atmosferę ma wylądować u wybrzeży Florydy.

Ax-3 to trzeci lot na orbitę okołoziemską przygotowany przez amerykańską firmę Axiom w ciągu ostatnich dwóch lat. W maju 2023 r. w ramach misji Ax-2 na ISS trafiła m.in. Saudyjka Rayyanah Barnawi, ekspertka w dziedzinie biomedycyny i pierwsza arabska kobieta w przestrzeni kosmicznej. W jednej z kolejnych misji ma wziąć udział Polak Sławosz Uznański.

Axiom organizuje kosmiczne loty astronautów sponsorowanych przez rządy, organizacje i prywatne firmy. Koszt wysłania każdego astronauty na orbitę to co najmniej 55 mln dolarów. Axiom jest też jednym z kilku przedsiębiorstw budujących własną komercyjną stację kosmiczną. NASA chce wycofać z orbity 25-letnią ISS ok. 2030 r. i pozwolić prywatnym podmiotom przejąć jej zadania.(PAP)

Anna Bugajska

abu/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Kanada/ Firmy chwalące się ochroną środowiska będą musiały podać fakty

  • Fot. Adobe Stock

    Oświecenie pomoże pilotom wojskowym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera