Uczelnie i instytucje

Wieczorek: w lutym wystąpimy o skontrolowanie nowo otwartych kierunków lekarskich

Warszawa, 28.12.2023. Minister nauki Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej w gmachu resortu nauki. Fot. PAP/Piotr Nowak
Warszawa, 28.12.2023. Minister nauki Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej w gmachu resortu nauki. Fot. PAP/Piotr Nowak

Minister nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział, że w lutym wystąpi o skontrolowanie nowo otwartych kierunków lekarskich, które działają mimo braku pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Kierunki lekarskie można obecnie studiować na 36 polskich uczelniach, 14 z nich uruchomiono od października 2023 r. Tylko cztery z tych 14 dostały pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Pozostała dziesiątka ruszyła, chociaż PKA wydała im ocenę negatywną - np. dlatego, że kształcenie odbywa się bez odpowiedniej kadry medycznej, wyposażenia i pomieszczeń.

W czwartkowej rozmowie w programie "Fakty po Faktach" szef resortu nauki przyznał, że sytuacja jest poważna. "Jestem w kontakcie z panią minister (Izabelą) Leszczyną. Wiemy, że mamy z tym problem. Jestem po rozmowach z Polską Komisją Akredytacyjną. W lutym wystąpimy o skontrolowanie tych wszystkich wydziałów kierunków lekarskich. Być może będzie jeszcze ekstra kontrola ze strony samego ministerstwa" - zapowiedział Wieczorek.

Uznał, że kluczową sprawą jest stawianie nie na liczbę uczelni, ale na jakość kształcenia. "Myślę, że musimy wrócić też do tego, że komisja akredytacyjna musi być rzeczywiście tą instytucją, która będzie obiektywnie oceniała właśnie przygotowanie uczelni do kształcenia na danym kierunku. Ja sobie nie wyobrażam, żeby przy negatywnej decyzji Polskiej Komisji Akredytacyjnej jakikolwiek minister nauki mógł podpisywać pozytywną decyzję" - podkreślił minister.

Kontrolę nowo powołanych kierunków lekarskich minister Wieczorek zapowiadał także w rozmowie z PAP na początku stycznia.(PAP)

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    KoKoS-y dla autorów najciekawszych konstrukcji studenckich

  • Fot. Adobe Stock

    MZ określiło limit przyjęć na studia lekarskie, uwzględniono tylko uczelnie mające zgodę PKA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera