Uczelnie i instytucje

Minister nauki: w najbliższych tygodniach rozpocznie się weryfikacja nowo powołanych kierunków lekarskich

04.01.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie, 4 bm. Minister Dariusz Wieczorek był gościem Studia PAP. PAP/Leszek Szymański
04.01.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie, 4 bm. Minister Dariusz Wieczorek był gościem Studia PAP. PAP/Leszek Szymański

W najbliższych tygodniach Polska Komisja Akredytacyjne rozpocznie weryfikację niedawno powołanych kierunków lekarskich - zapowiedział w czwartek w rozmowie z PAP szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Podkreślił, że studenci sprawdzanych uczelni nie muszą się jednak obawiać nagłego zamknięcia kierunku.

O kształcenie przyszłych lekarzy, a zwłaszcza przyszłość kierunków lekarskich uruchomionych w 2023 r. mimo negatywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej, minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek był pytany w Studiu PAP.

Kierunki lekarskie można obecnie studiować na 36 polskich uczelniach, 14 z nich uruchomiono od października 2023 r. Tylko cztery z tych 14 dostały pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Pozostała dziesiątka ruszyła, chociaż PKA wydała im ocenę negatywną - np. dlatego, że kształcenie odbywa się bez odpowiedniej kadry medycznej, wyposażenia i pomieszczeń.

„Problem istnieje – i co do tego nie ma wątpliwości. Oczywiście Ministerstwo (Nauki i Szkolnictwa Wyższego - PAP) w tej sprawie będzie aktywnie działać. Zresztą współdziałamy już z Ministerstwem Zdrowia, z panią minister (Izabelą) Leszczyną też rozmawialiśmy na ten temat. Myślę, że to (weryfikacja kierunków lekarskich – PAP) jest zadanie dla nowej komisji akredytacyjnej, która zaczęła swoje działania od 1 stycznia” – powiedział minister Wieczorek.

Jego zdaniem weryfikacja powinna być przeprowadzona „mądrze i rozsądnie”. „Studenci nie mogą cierpieć przez polityków, że podejmowali decyzje, przyjmowali ustawy, które być może spowodowały to, że te kierunki lekarskie można było otwierać bez odpowiednich wymagań” – podkreślił Dariusz Wieczorek.

„To nie jest tak, że nagle zamkniemy kierunek - najpierw musimy to zweryfikować. Na pewno zweryfikujemy również wszystkie decyzje, które wydawali poprzedni ministrowie mimo negatywnych opinii Ministerstwa Zdrowia i komisji akredytacyjnej. (…) Te działania, myślę, rozpoczną się już w najbliższych tygodniach” – zapowiedział szef resortu nauki.

„Będziemy prosili komisję akredytacyjną o to, żeby w pierwszej kolejności tymi rzeczami się zajęła. Na spokojnie będziemy te sprawy rozstrzygać, bo (...) poziom kształcenia, szczególnie jeżeli chodzi o lekarzy, jest bardzo istotny. Nikt z nas nie chciałby, żeby leczył nas lekarz, który nie do końca jest dobrze wykształcony. Żeby nie było takiej sytuacji, że za parę lat będziemy przed wejściem do lekarza sprawdzać w Internecie, którą uczelnię ukończył, czy aby na pewno dobrze nas pokieruje” – powiedział minister Wieczorek.

Przeciwko obniżaniu wymogów gwarantujących jakość kształcenia na kierunkach lekarskich protestowali przedstawiciele środowiska medycznego. W przyjętym 15 grudnia 2023 r. stanowisku Naczelna Rada Lekarska podkreśliła, że "zabieganie o wysoką jakość kształcenia na wydziałach lekarskich jest elementarnym obowiązkiem samorządu lekarskiego".

"Kształcenie studentów na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym powinno opierać się o najwyższe standardy edukacyjne w trosce o bezpieczeństwo pacjentów, które zależy od jakości świadczonych usług medycznych" - wskazano w stanowisku NRL. (PAP)

Nauka w Polsce,  Anna Bugajska, Adrian Kowarzyk

abu/ ank/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera