Uczelnie i instytucje

Pełczyńska-Nałęcz: AKSiM w Toruniu zwróci dofinansowanie na utworzenie kierunku "Informatyka medialna"

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zwróci dofinansowanie na utworzenie kierunku "Informatyka medialna" - poinformowała w sobotę minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Rektor uczelni o. Zdzisław Klafka powiedział PAP, że szkoła spełniła wszystkie warunki.

Minister Pełczyńska-Nałęcz poinformowała w sobotę na platformie X (d. Twitter), że Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu "zwróci dofinansowanie na utworzenie kierunku +Informatyka medialna+". "Naruszenie naprawdę kuriozalne — warunkiem koniecznym przyjęcia na studia było zaświadczenie od proboszcza" - napisała szefowa MFiPR.

PAP zwróciła się z pytaniami w tej sprawie do toruńskiej uczelni prowadzonej przez Prowincję Warszawską Redemptorystów. "Projekt informatyki medialnej był projektem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i w ten projekt weszła uczelnia. Otrzymaliśmy zgodę na realizację i został on oceniony bardzo wysoko. Spełniliśmy wszystkie warunki" - powiedział PAP o. dr Zdzisław Klafka. Dodał, że "ministerstwo, za czasów ministra Jarosława Gowina, to zaakceptowało".

Jak podał, zaakceptowana została także forma rekrutacji, w której było zaznaczenie, iż kandydaci zobowiązani są do złożenia pisma od proboszcza. Jak powiedział, "nie ma ono charakteru opinii moralnej, z zaznaczeniem, że osoby o innym światopoglądzie będą indywidualne traktowane".

Według niego, chodzi o możliwy zwrot kwoty ponad 100 tys. zł z otrzymanych 400 tys. zł.

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, prowadzona przez redemptorystów, została założona w 2001. Założycielem był redemptorysta o. Tadeusz Rydzyk, założyciel Telewizji Trwam i Radia Maryja. W 2021 r. uzyskała tytuł akademii i od tego momentu nazwa uczelni to Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

twi/ pad/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Chwytak Politechniki Wrocławskiej pomyślnie przeszedł test w kosmosie

  • Fot. Adobe Stock

    Światowy Instytut Bezpieczeństwa Pacjentów będzie współpracować z Uniwersytetem Kaliskim

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera