Uczelnie i instytucje

Rząd w poniedziałek zajmie się m.in. projektem w sprawie NCBR

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Rząd w poniedziałek ma się zająć projektem nowelizacji ustawy, która zmieni nadzór merytoryczny nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, aby podlegało pod resort nauki. Ponadto w porządku obrad przewidziano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie programu "Posiłek w szkole i w domu".

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronach rządowych posiedzenie Rady Ministrów zaplanowano w poniedziałek na godz. 15.

W porządku obrad znalazł się projekt nowelizacji ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Regulacja zakłada zmianę nadzoru merytorycznego nad NCBR, aby podlegało pod resort nauki. Obecnie obowiązek ten spoczywa na ministrze właściwym do spraw rozwoju regionalnego.

W informacji zamieszczonej w wykazie prac rządu podkreślono, że dzięki zmianom minister nauki uzyska możliwość władczego wkraczania w działalność nadzorowanego podmiotu, co pozwoli na sprawne i skuteczne realizowanie przez Centrum zadań z zakresu polityki naukowej państwa, takich jak zarządzanie strategicznymi programami badań naukowych i prac rozwojowych, pobudzanie inwestowania przez przedsiębiorców w działalność naukową, czy wspieranie komercjalizacji wyników badań naukowych lub prac rozwojowych oraz innych form ich transferu do gospodarki.

Za projekt odpowiedzialna jest wiceminister nauki Maria Mrówczyńska.

Ponadto rząd zajmie się projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji modułu 3 wieloletniego rządowego programu "Posiłek w szkole i w domu" dotyczącego wspierania w latach 2024–2028 organów prowadzących publiczne szkoły podstawowe w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki przez organizację stołówek i miejsc spożywania posiłków.

Z projektu wynika, że w ramach programu szkoły będą mogły dostać 80 tys. zł na doposażenie i poprawę standardu funkcjonujących stołówek szkolnych oraz 25 tys. na wsparcie w zakresie adaptacji i wyposażenia jadalni.

Program "Posiłek w szkole i w domu" ustanowiony na lata 2024-2028 jest kontynuacją rządowego programu "Posiłek w szkole i w domu w latach 2019–2023".

W latach 2019-2022 ze wsparcia dostępnego w ramach modułu 3 programu "Posiłek w szkole i w domu w latach 2019–2023" skorzystały 1834 organy prowadzące na działania w 2634 szkołach podstawowych, do których uczęszcza 742,8 tys. uczniów, powstało m.in. 2190 stołówek szkolnych. Ponadto, w 2023 r., wsparciem zostanie objętych 440 organów prowadzących na realizację zadań w 614 publicznych szkołach podstawowych.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 22.03.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki. PAP/Leszek Szymański

    Wiceminister Szeptycki: umiędzynarodowienie nauki i szkolnictwa wyższego jest rzeczą niezbędną

  • 13.05.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej na Politechnice Białostockiej. PAP/Artur Reszko

    Minister nauki: w połowie roku ma być gotowy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera