Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
12.01.2024 aktualizacja 12.01.2024

Gliwice/ Po latach nieobecności na Politechnikę Śląską wraca kierunek Energetyka Jądrowa

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Politechnika Śląska po latach reaktywuje kierunek kształcenia Energetyka Jądrowa. Z tej okazji ogłosiła Dzień Otwarty Energetyki Jądrowej, który odbędzie się 16 stycznia na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki.

Ponowne otwarcie tego kierunku na Politechnice Śląskiej było odpowiedzią uczelni na potrzebę stopniowego zastępowania konwencjonalnych źródeł energetycznych źródłami bezemisyjnymi. W rezultacie jest to również odpowiedź na rynkowe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych absolwentów uczelni.

Fot. Infografika PAP

Dzień Otwarty Energetyki Jądrowej rozpocznie się w Auli 100B Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki (Gliwice, ul. Konarskiego 20) o godzinie 10.00. Zaadresowany jest do obecnych oraz przyszłych studentów. Podczas wydarzenia będą mieć okazję do zapoznania się z nowym kierunkiem oraz możliwościami, jakie daje.

Przedstawiciele firm oraz instytucji związanych z energetyką opowiedzą o potrzebie budowy silnych kadr dla inwestycji jądrowych w Polsce. W dniu otwartym planowane są prezentacje podmiotów oraz panele dyskusyjne.

Na zaproszenie Politechniki Śląskiej przyjadą przedstawiciele globalnych marek takich jak: EDF oraz GE Hitachi, a więc rynkowych potentatów w obszarze inwestycji jądrowych. W dniu otwartym obecni będą również eksperci Orlen Synthos Green Energy, czyli firmy mającej w planach wdrażanie nowoczesnych modułowych reaktorów jądrowych, także w południowej części Polski.

"O roli organów nadzoru jądrowego, jak również o wyzwaniach związanych z budową kompetentnych kadr w tym zakresie będzie mówił przedstawiciel Państwowej Agencji Atomistyki. Z kolei o specyfice pracy w obszarze unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych i planach rozwoju tego zyskującego na znaczeniu obszaru działalności rynkowej wypowie się przedstawiciel Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Działania na rzecz wspierania krajowego łańcucha wartości dla energetyki jądrowej omówione zostaną przez przedstawicieli firm Energopomiar oraz Energoprojekt-Katowice, zapewniających od wielu już dekad miejsca pracy dla absolwentów Politechniki Śląskiej" - poinformowała Politechnika Śląska. (PAP)

Nauka w Polsce, Julia Szymańska

jms/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024