Nauka dla Społeczeństwa

22.04.2024
PL EN
12.01.2024 aktualizacja 17.01.2024

Grzyb obecny w rozkładającym się chlebie - wśród nowych gatunków opisanych w 2023 r.

Grzyb występujący w rozkładającym się chlebie i storczyk nazwany imieniem żony wiceprezydenta Indonezji znalazły się na liście nowych gatunków roślin i grzybów, opisanych w 2023 r. przez naukowców z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii.

W 2023 r. brytyjscy naukowcy z Royal Botanic Gardens Kew opisali i nadali oficjalną nazwę 74 gatunkom roślin i 15 gatunkom grzybów. Pochodzą one praktycznie z każdego zakątka globu. Aby zwrócić uwagę społeczeństwa i zainteresować pracą taksonomów, naukowcy co roku typują 10 nowo odkrytych gatunków, które ich zdaniem zasługują na wyróżnienie.

"Zazwyczaj są to rośliny, które mają bardzo ciekawe cechy, są na krawędzi wyginięcia, albo są zagrożone. Czasami chodzi też o nagłośnienie działań postaci, której imieniem został nazwany konkretny okaz" – powiedział PAP Sebastian Kettley z biura prasowego Royal Botanic Gardens Kew.

Na przykład jeden ze storczyków opisanych w 2023 r. otrzymał imię żony wiceprezydenta Indonezji Wury Estu Handayani. Jest ona znana ze swojej aktywności na rzecz ochrony przyrody.

"Naukowcy z RBG Kew wraz z partnerami starają się chronić te gatunki tam, gdzie to możliwe, włączając je do sieci ważnych obszarów roślinnych (IPA - Important Plant Areas) na całym świecie i gromadząc ich nasiona w Banku Nasion Millennium Seed Bank Partnership. A jednak mimo tych wysiłków jest prawie pewne, że co najmniej jeden z tych gatunków wymarł już na całym świecie, zanim został formalnie opisany" – napisano w materiale prasowym przesłanym do mediów.

"Nie oznacza to, że perspektywy są całkowicie złe. To niezwykle ekscytujące być naukowcem, ale nawet gdy dokonujemy wspaniałych, nowych odkryć - musimy pamiętać, że przyroda jest zagrożona, ale możemy coś z tym zrobić" – powiedział dr Martin Cheek, naukowiec z RBG Kew.

Na liście wybranych 10 roślin i grzybów jest palma z Borneo, której owoce i kwiaty rosną pod ziemią, nowy gatunek tytoniu i grzyb występujący w rozkładającym się chlebie.

Oficjalne nazwy nowych gatunków to: Aeranthes bigibbum, Baphia arenicola, Lichtheimia koreana, Dendrobium lancilabium, Pinanga subterranea, Arthonia olechiana, Nicotiana olens, Microchirita fuscifaucia, Indigofera abbottii, Crepidorhopalon droseroides.

Co roku naukowcy nadają nazwę około 2500 nowych gatunków roślin i 2500 nowych gatunków grzybów. Jednocześnie szacuje się, że aż 100 tys. roślin nie zostało jeszcze formalnie zidentyfikowanych.

"W przypadku grzybów liczba ta jest znacznie wyższa, a szacunki sugerują, że zaledwie zarysowaliśmy powierzchnię – opisano około 150 000 gatunków z szacunkowej liczby 2,5 miliona" – czytamy w informacji prasowej.

Chociaż grzyby stanowią jedną z trzech głównych grup eukariontów - obok roślin i zwierząt, naukowcy szacują, że dotychczas poznali zaledwie 5-10 procent wszystkich istniejących gatunków. Nieopisane gatunki grzybów można znaleźć nie tylko w odległych, niezbadanych obszarach, ale w każdym środowisku na planecie.

"Wśród tej niesamowitej różnorodności gatunków grzybów z pewnością odkryjemy nowe źródła pożywienia, leków i innych przydatnych związków aktywnych. Pomogą one nam zmierzyć się z największymi wyzwaniami, przed którymi stoimy" – powiedział dr Raquel Pino-Bodas, ekspert w dziedzinie porównawczej biologii grzybów w Royal Botanic Gardens Kew. (PAP)

Urszula Kaczorowska

uka/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024