Uczelnie i instytucje

Kraków/ Seminarium Śląskie nową siedzibą krakowskiej Filii Uniwersytetu SWPS

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Historyczny gmach Seminarium Śląskiego przy al. Mickiewicza będzie nową siedzibą Filii w Krakowie im. ks. Józefa Tischnera Uniwersytetu Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej (SWPS) – warszawskiej uczelni, która wchłania Wyższą Szkołę Europejską (WSE).

Studenci mają zacząć tu zajęcia w październiku 2025 r. Wcześniej budynek zostanie zmodernizowany. „Wszelkie działania remontowe będziemy podejmować z poszanowaniem zaleceń konserwatora zabytków. Wiemy, że trwają zaawansowane prace nad miejskim planem zagospodarowania przestrzennego, analizujemy możliwości rozbudowy krakowskiej Filii Uniwersytetu SWPS w przyszłości, aby jak najlepiej służyła ona społeczności akademickiej i naszemu otoczeniu” – powiedziała dyrektor generalna Uniwersytetu SWPS dr Ewa Ger.

Rektor WSE oraz dziekan Wydziału Psychologii USWPS w Krakowie prof. Edward Nęcka zwrócił uwagę na lokalizację nowej siedziby. „Położenie jest prestiżowe, daje możliwość współpracy i realizacji misji uniwersytetu” – powiedział dziennikarzom we wtorek. Jak dodał, w pobliżu Kolegium Śląskiego są inne uczelnie i instytucje, z którymi USWPS będzie współpracował. Z Akademią Górniczo-Hutniczą już podpisał umowę. Planuje współpracę z Uniwersytetem Jagiellońskim, szczególnie nowo powołanym Centrum Badania Mózgu. W pobliżu jest są też m.in. liceum plastyczne i Muzeum Narodowe.

Warszawska uczelnia 4 stycznia 2024 r. odkupiła budynek od inwestora Adama Bachledy-Curuś, który wcześniej planował tu utworzenie hotelu.

W 2025 r. Wyższa Szkoła Europejska im. ks. J. Tischnera przestanie istnieć pod swoją nazwą. Jej nowa nazwa będzie brzmieć Filia w Krakowie im. ks. Józefa Tischnera Uniwersytetu Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej. Z uwagi na dorobek WSE i chęć zachowania ciągłości WSE, filia zachowa w nazwie imię patrona.

USWPS zakupił WSE w związku z propozycją prof. Tadeusza Pomianka, prezesa Europejskiego Centrum Certyfikacji (pełni funkcje założycielskie WSE), który miał poczucie, że WSE nie ma akademickiego opiekuna. I tak w 2022 r. warszawska uczelnia oficjalnie utworzyła w Krakowie swoją filię z myślą o planowanym włączeniu WSE. Filia, funkcjonująca teraz jako Wydział Psychologii USWPS, działa w tej samej siedzibie co WSE – jest to wynajmowany budynek przy al. Jana Pawła II.

„Nazywamy to integracją, nie przejęciem czy wchłonięciem. WSE jest uczelnią o charakterze praktycznym, zawodowym. USWPS daje jej wymiar akademicki” – podkreślił Nęcka.

Obecnie w WSE zajęcia odbywają się normalnie na sześciu kierunkach (game design, grafika reklamowa, lingwistyka dla biznesu, skandynawistyka, sztuka cyfrowa, zarządzanie strategiczne). W filii USWPS w 2023 r. ruszyły studia psychologiczne.

Studenci, którzy uczą się w WSE, kończąc studia w 2025 r. otrzymają już dyplom USWPS, a nie WSE.

W krakowskiej filii UWSPS działać będą dwa Wydziały – Wydział Psychologii oraz powstały na bazie obecnych kierunków WSE Wydział Interdyscyplinarny.

Według szacunków uczelni, w 2025 r. w nowej jednostce USWPS ma się uczyć 1,7-1,8 tys. studentów. Zatrudnieni będą tu pracownicy dotychczasowej WSE oraz nowa kadra.

Gmach Seminarium Śląskiego (inaczej Kolegium Śląskiego) wybudowano w latach 1926-1928. Projektantami monumentalnej trójskrzydłowej budowli byli architekci Zygmunt Gawlik i Franciszek Mączyński. Gmach zdobią charakterystyczne dekoracje najwyższych partii budynku – płaskorzeźby ewangelistów autorstwa Xawerego Dunikowskiego, wybitnego rzeźbiarza okresu międzywojennego. Ten modernistyczny budynek przez niemal 40 lat zajmował Uniwersytet Jagielloński.

Uniwersytet SWPS w Warszawie to jedna z najlepszych uczelni niepublicznych w kraju. Oprócz jednostki w Krakowie ma filie we Wrocławiu, Sopocie, Poznaniu, Katowicach. Kształci ponad 16 tysięcy studentek i studentów - w tym blisko tysiąc z zagranicy oraz ponad 4 400 słuchaczek i słuchaczy studiów podyplomowych na blisko 50 kierunkach studiów stacjonarnych i niestacjonarnych i ponad 170 kierunkach studiów podyplomowych.

Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie została powołana, jako uczelnia niepubliczna, w 2003 r. przez Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. Jej pierwszym rektorem był Jarosław Gowin. W skład rady patronackiej uczelni wchodzili m.in. Władysław Bartoszewski, Norman Davies, Bronisław Geremek, Ryszard Kapuściński, Leszek Kołakowski i Tadeusz Mazowiecki. W 2005 r. jej funkcje założycielskie przejęło Europejskie Centrum Certyfikacji.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Chwytak Politechniki Wrocławskiej pomyślnie przeszedł test w kosmosie

  • Fot. Adobe Stock

    Światowy Instytut Bezpieczeństwa Pacjentów będzie współpracować z Uniwersytetem Kaliskim

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera