Mozaika odkryta w Aleksandrii. Fot. R.Kucharczyk/ PCMA UW

Egipt/ Polscy archeolodzy odkryli antyczną mozaikę w Aleksandrii

Mozaikę sprzed blisko 2 tys. lat odkryli polscy archeolodzy w Aleksandrii w Egipcie. Znalezisko świadczy nie tylko o zamożności ówczesnych mieszkańców badanych domów mieszkalnych, ale też o popularności sztuki mozaikarskiej - poinformowali PAP odkrywcy.

  • Starożytna dzielnica egipskiej Aleksandrii otwarta dla turystów

    Unikatowe, zabytkowe budynki egipskiej Aleksandrii, np. starożytna uczelnia - odkrywane od ponad 50 lat przez polskich naukowców - są wreszcie w całości dostępne dla zwiedzających. Nową trasę turystyczną otwarto w sobotę 1 kwietnia.

  • Polacy mają dowód na rozkwit Aleksandrii w okresie średniowiecza

    Egipska Aleksandria przeżywała renesans w XI-XII w. - ustalili polscy naukowcy dzięki badaniom nekropoli muzułmańskiej. Dotychczas uważano, że dawna metropolia zaczęła chylić się ku upadkowi począwszy od podboju arabskiego w VII w.

  • Piec do ceramiki pod apsydą bazyliki. T. Kalarus

    Polskie wykopaliska na wystawie w aleksandryjskim Muzeum Narodowym

    Od 2000 roku polscy archeolodzy prowadzą wykopaliska w Marei – w starożytności dużym egipskim mieście portowym, położonym w sąsiedztwie Aleksandrii. Wyniki prac ekspedycji zostaną zaprezentowane od 15 listopada do 3 grudnia br. na ekspozycji „Polish excavations at Marea in Egypt 2000-2014” („Polskie wykopaliska w Marei w Egipcie 2000-2014”).

  • O graffiti antycznym i współczesnym w Aleksandrii

    „Mówiące kamienie i mury Aleksandrii: graffiti w Budynku Teatralnym na Kom el-Dikka i sztuka Egipskiej Rewolucji na ulicach współczesnego miasta” to tytuł wystąpienia, które wygłosi prof. Barbara Lichocka na kolejnym spotkaniu z cyklu seminariów Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN we wtorek 22 października.

Najpopularniejsze

  • Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Komisja Wyborcza WUM: wybory rektora odbędą się 6 maja; obecny rektor zaniepokojony decyzją

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

  • Minister nauki: przy malejącej liczbie studentów trzeba rozważać łączenie uczelni

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

Fot: Maciej Majdecki, luminescent_chemist

Molekularni krawcy uszyli nanośnieżynki dla wydajniejszych ogniw słonecznych

Kiedy ustawi się cząsteczki pewnego związku - tetracenu - w kształt nanośnieżynki, z maksymalną wydajnością zachodzi tam tzw. rozszczepienie singletowe - proces, który umożliwia pozyskanie z jednego fotonu aż dwóch elektronów - pokazują polscy i tajwańscy naukowcy. I liczą na to, że ich badania pomogą poprawić wydajność paneli słonecznych.