Fot. Adobe Stock. Obraz wygenerowano za pomocą AI

Poznań/ W przyszłym tygodniu rusza budowa komputera kwantowego

W przyszłym tygodniu ma ruszyć budowa pierwszego w Polsce komputera kwantowego opartego na pułapkach jonowych – poinformowało w piątek ministerstwo cyfryzacji. Nowy komputer zostanie zainstalowany w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS) i zacznie działać w połowie 2025 roku.

  • Zespół badaczy z Centrum Optycznych Technologii Kwantowych (od lewej: M. Parniak, U. Pylypenko, M. Mazelanik, S. Borówka). Fot. Źródło: M. Lipka, Uniwersytet Warszawski
    Technologia

    Polski krok w stronę karty sieciowej dla komputera kwantowego

    Urządzenie „tłumaczące” informację kwantową pomiędzy fotonami mikrofalowymi oraz optycznymi powstało w Centrum Optycznych Technologii Kwantowych QOT. Nowa technika może zostać zastosowana jako element infrastruktury kwantowego internetu oraz w mikrofalowej radioastronomii – poinformował Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Prof. Kuś: budowa kwantowego komputera jest niezwykle trudna, ale mogą czekać nas przełomy

    Budowa komputerów kwantowych znajduje się na podobnym etapie, jak rozwój komputerów w latach 50-tych XX w, ale w ciągu kilkunastu lat może nastąpić przełom - podkreśla prof. Marek Kuś z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. W przyszłości maszyny takie mogą zupełnie odmienić informatykę, a z nią - inne dziedziny nauki i techniki. Doniesienia o inwestycjach w pracę nad komputerami kwantowymi napływają z różnych stron świata.

  • 05.12.2022. Siedziba Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego gdzie, 5 bm. podpisano umowę dotyczącą wejścia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu do sieci IBM Quantum. UAM zawarło umowę członkowską z Poznańskim Centrum Superkomputerowo - Sieciowym, które od lutego 2022 roku jako pierwsze w Europie Środkowej dołączyło do sieci IBM Quantum Network. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Poznań /UAM przystąpił do IBM Quantum Network Hub

    Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) przystąpił w poniedziałek do IBM Quantum Network Hub, dzięki czemu naukowcy będą mieli dostęp do sieci komputerów kwantowych. Uczelnia zamierza od przyszłego roku kształcić informatyków kwantowych.

  • Fot. Komputer D-Wave;  źródło: https://docs.dwavesys.com/docs/latest/c_gs_1.html

    Problemy kryptograficzne można złamać drogą wyżarzania kwantowego

    Czy kryptografia stosowana m.in. w bankach pozostanie bezpieczna, gdy do gry wejdą komputery kwantowe? Odpowiedzi na to pytanie pomogą udzielić badania dra inż. Michała Wrońskiego z Wojskowej Akademii Technicznej.

  • Każdy może pracować z kwantowym komputerem

    Po raz pierwszy w historii do powszechnego użytku zostanie oddany kwantowy procesor. Każdy, kto ma połączenie z internetem będzie mógł się zalogować, zaprojektować prosty algorytm i sprawdzić, jak działa na kwantowym procesorze – informuje New Scientist.

Najpopularniejsze

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    O czym pisali do siebie Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein? Wychodzi książka ze zbiorem ich listów

  • Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii

  • Naukowcy opracowali nową koncepcję projektowania półprzewodników organicznych

  • Najstarsze, największe, najważniejsze - znamy zwycięzców „Archeologicznych Sensacji 2024"

  • Prof. Wilhelmina Iwanowska - pionierka, astronomka, patronka roku 2025 w Toruniu

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ  16.01.2025

    USA/ Rakieta Starship rozpadła się podczas siódmego lotu testowego

  • Pamięć jak sito: fałszywe wspomnienia nie tak łatwo wszczepić

  • Dokarmianie wiewiórek zmieniło budowę ich czaszek

  • Indie/ Pierwszy test dokowania dwóch satelitów zakończony sukcesem

  • Białko MCJ kluczowe dla spalania tłuszczu

Fot. Adobe Stock

Psycholożka: Blue Monday nie istnieje; to chwyt marketingowy

Blue Monday, rzekomo najbardziej depresyjny dzień w roku, który przypada w trzeci poniedziałek stycznia, nie istnieje – przypomina psycholożka dr Magdalena Nowicka z Uniwersytetu SWPS. Był to chwyt marketingowy i został wyznaczony bez użycia rzetelnej metodologii naukowej.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera