Nauka dla Społeczeństwa

26.03.2023
PL EN
10.09.2013 aktualizacja 10.09.2013

Każdy może pracować z kwantowym komputerem

Po raz pierwszy w historii do powszechnego użytku zostanie oddany kwantowy procesor. Każdy, kto ma połączenie z internetem będzie mógł się zalogować, zaprojektować prosty algorytm i sprawdzić, jak działa na kwantowym procesorze – informuje New Scientist.

Kwantowe układy scalone przetwarzają informację w kubitach – bitach kwantowych. W przeciwieństwie do bitów w normalnym komputerze, ze względu na zasady mechaniki kwantowej, kubity mogą przyjmować wartość 0 i 1 w tym samym czasie. Teoretycznie powinno to pozwolić na znacznie szybsze przetwarzanie danych, chociaż skomplikowane urządzenia podobne do naszych komputerów i wykorzystujące tę technologię nadal pozostają w sferze planów.

Do tej pory posiadaniem kwantowych komputerów mogą się poszczycić nieliczne laboratoria i przedsiębiorstwa - ostatnio kwantowy komputer D-Wave został zakupiony przez Google, które dzieli dostęp do niego z NASA. O publicznym dostępie nie było mowy. Naukowcy z University of Bristol w Wielkiej Brytanii doszli do wniosku, że taka sytuacja niesie ze sobą poważne zagrożenie: z chwilą szerokiego udostępnienia kwantowych komputerów nikt nie będzie umiał ich programować.

„Kwantowy komputer może szybciej wykonywać zadania, ale ktoś go musi najpierw zaprogramować, a w tej chwili na świecie jest tylko garstka wykwalifikowanych do tego ludzi” – powiedział Jeremy O’Brien, który prowadził projekt, który ma na calu udostępnić możliwość programowania prostego procesora kwantowego każdemu, kto zechce się nauczyć go programować.

Ci, którzy zdecydują się przyłączyć do projektu, najpierw będą musieli zdobyć podstawowe umiejętności w wirtualnej symulacji. Prosty samouczek będzie wyjaśniał podstawowe zasady mechaniki kwantowej i pokazywał, w jaki sposób konfigurować ustawienia procesora. Kiedy zdobędą wystarczająco dużo doświadczenia, użytkownicy będą mogli prosić o dostęp do prawdziwego procesora, na którym będą mogli testować napisane przez siebie programy. Wyniki eksperymentów będą wysyłane do nich przez internet. „Można siedzieć w autobusie z telefonem i przeprowadzać nowatorski eksperyment z zakresu optyki kwantowej” – powiedział jeden z członków zespołu O’Briena, Peter Shadbolt.

Zarówno symulacja, jak i udostępniony procesor nie mają niesamowitych możliwości obliczeniowch. Każdy napisany dla nich program mógłby bez problemu zostać zaprojektowany na normalny komputer. W eksperymencie nie chodzi jednak o to, żeby dokonywać przełomów w kwantowym programowaniu, a o to, żeby wyszkolić kolejne pokolenie programistów zanim na rynku pojawi się nowa technologia.

Symulator jest już dostępny w sieci, na dostęp do procesora trzeba będzie poczekać do 20 września. (PAP)

stm/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023