Depresja i zaburzenia lękowe to najczęściej diagnozowane dolegliwości psychologiczne u dzieci z cukrzycą typu 1. Naukowcy z Łodzi ustalą, na ile zachowania rodziców i otoczenia, ale także postrzeganie chorego, wpływają na jego stan psychiczny. To może przyczynić się do powstania programów poprawiających stan zdrowia psychicznego dzieci i lepszej samokontroli cukrzycy.
Mózgi dzieci z cukrzycą typu 1 wykazują subtelne, lecz istotne różnice funkcjonowania w porównaniu z mózgami dzieci, które nie chorują na tę chorobę – informuje pismo „PLOS Medicine”.
Przełomowa terapia z użyciem komórek układu odpornościowego minimalizuje ryzyko powikłań u dzieci z cukrzycą typu 1. Pozwala też zmniejszyć dawki insuliny, którymi są leczone. Nową metodę leczenia, określaną jako TREG, opracowali naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Karmienie dziecka piersią do 1. roku życia ma związek z ponaddwukrotnie niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 1 – wynika z badań duńsko-norweskiego zespołu naukowców. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo „Diabetes Care”.
Spożywanie większych ilości kwasów tłuszczowych omega-3 i aminokwasów rozgałęzionych przez chorych na cukrzycę typu 1 może przedłużyć funkcjonowanie ich komórek beta trzustki, które produkują insulinę – wskazują badania, które publikuje pismo "Diabetes Care”.
Infekcje oddechowe we wczesnym dzieciństwie mogą być potencjalnym czynnikiem ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 1, która jest chorobą autoimmunologiczną – informuje pismo „JAMA Pediatrics”.