Krosno, 09.05.2018. Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie, 9 bm. (dd/pkus) PAP/Darek Delmanowicz

Europejskie Forum Antyplagiatowe EFA 2019 - we wtorek w Warszawie

Pierwszy rok funkcjonowania Jednolitego Systemu Antyplagiatowego (JSA) na uczelniach omówią i podsumują uczestnicy Europejskiego Forum Antyplagiatowego EFA 2019. Spotkanie odbywa się we wtorek w Warszawie.

  • Fot. Fotolia

    OPI: niemal co dziesiąta praca dyplomowa może być plagiatem

    8 proc. prac dyplomowych przebadanych w 2019 r. może nosić znamiona plagiatu - wynika z pierwszych statystyk, pozyskanych z Jednolitego Systemu Antyplagiatowego, który od początku roku wprowadzono na uczelniach. O wynikach badania poinformował w środę OPI.

  • Fot. Fotolia

    Gowin: uruchomienie Jednolitego Systemu Antyplagiatowego jest korzystne dla uczelni

    Koszty utrzymania Jednolitego Systemu Antyplagiatowego poniesie MNiSW. Koszt jego stworzenia wynosi 11 mln zł - powiedział PAP szef resortu nauki Jarosław Gowin. Ocenił, że uruchomienie od 2019 r. tego systemu jest korzystne dla uczelni, gdyż mogą z niego korzystać nieodpłatnie.

  • Resort nauki: wiosną konkurs na algorytm do systemu antyplagiatowego

    Prace nad przygotowaniem Jednolitego Systemu Antyplagiatowego przebiegają zgodnie z harmonogramem, jeszcze tej wiosny ogłosimy konkurs na algorytm do obsługi systemu - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

  • Fot. Fotolia

    Wyróżniono uczelnie walczące w plagiatami

    11 uczelni otrzymało w wtorek certyfikaty "Uberrima fide" za zapewnianie najwyższych standardów w zakresie przeciwdziałania zjawisku plagiatowania. Gali towarzyszyła dyskusja na temat przyszłości systemów antyplagiatowych w Polsce.

  • Fot. Fotolia

    Resort nauki zapowiada zmiany w systemie wykrywania plagiatów

    Restor nauki zobowiązał się udostępnić uczelniom jednolity system antyplagiatowy. Poselski projekt nowelizacji, który umożliwi tworzenie takiego systemu, został już złożony do Sejmu - mówił w piątek wiceminister nauki Aleksander Bobko.

  • Fot. Fotolia

    MNiSW: w ogólnopolskim repozytorium już około 0,5 mln prac dyplomowych

    W powstającym ogólnopolskim repozytorium prac dyplomowych znajduje się już około pół miliona dokumentów - poinformował wiceminister nauki prof. Włodzisław Duch podczas posiedzenia sejmowych podkomisji. Docelowo obejmie ono wszystkie prace dyplomowe obronione po 30 września 2009 r.

  • Po raz szósty wyróżniono uczelnie i wydziały walczące z plagiatami

    16 uczelni wyższych i trzy wydziały otrzymały w czwartek w Warszawie certyfikaty „Uberrima Fide” za wzorcowe przeciwdziałanie zjawisku plagiatowania prac dyplomowych. Wyróżnienia przyznano po raz szósty.

  • Fot. Fotolia

    Rektorzy chcą skuteczniej zwalczać plagiaty

    Rektorzy zwrócą się do minister nauki o wsparcie dla projektu, który ułatwi zwalczanie plagiatów w pracach studentów, doktorantów i naukowców. Zdecydowali o tym na posiedzeniu prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) w Warszawie.

  • Fot. Fotolia

    20 uczelni i wydziałów otrzymało tytuł "walczących z plagiatami"

    17 uczelni wyższych i 3 wydziały otrzymały w środę certyfikaty "Uczelnia walcząca z plagiatami” i "Wydział walczący z plagiatami”. „Plagiatowanie to straszliwie niedoceniana bolączka polskiej edukacji” – powiedział PAP dr Sebastian Kawczyński.

Najpopularniejsze

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    O czym pisali do siebie Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein? Wychodzi książka ze zbiorem ich listów

  • Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii

  • Najstarsze, największe, najważniejsze - znamy zwycięzców „Archeologicznych Sensacji 2024"

  • Wrocław/ Jony srebra wprowadzone do biomateriałów w stomatologii zmniejszają ryzyko infekcji

  • Naukowcy opracowali nową koncepcję projektowania półprzewodników organicznych

  • Fot. Adobe Stock

    Dokarmianie wiewiórek zmieniło budowę ich czaszek

  • USA/ Rakieta Starship rozpadła się podczas siódmego lotu testowego

  • Pamięć jak sito: fałszywe wspomnienia nie tak łatwo wszczepić

  • Indie/ Pierwszy test dokowania dwóch satelitów zakończony sukcesem

  • Białko MCJ kluczowe dla spalania tłuszczu

Fot. Adobe Stock

Astronom: najbliższe tygodnie to dobry czas na obserwacje jasnych planet

W najbliższych tygodniach, przy dobrej pogodzie, na nocnym niebie można obserwować: Marsa, Jowisza, Wenus i Saturna, zaś Urana i Neptuna - z pomocą np. lunety. Pod koniec lutego dołączy do nich Merkury. Dla amatorów obserwacji to dobry moment na spojrzenie w niebo - powiedział PAP astronom Jerzy Rafalski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera