Uczelnie i instytucje

Resort nauki: wiosną konkurs na algorytm do systemu antyplagiatowego

Prace nad przygotowaniem Jednolitego Systemu Antyplagiatowego przebiegają zgodnie z harmonogramem, jeszcze tej wiosny ogłosimy konkurs na algorytm do obsługi systemu - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

W czasie pytań sejmowych posłowie Iwona Michałek i Jacek Kurzępa (PiS) prosili o informację na temat postępu prac nad wprowadzeniem Jednolitego Systemu Antyplagiatowego na uczelnie wyższe.

Michałek przypomniała o zeszłorocznej nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Wprowadzone tam przepisy zakładają, że od roku akademickiego 2018/2019 uczelnie będą używały Jednolitego Systemu Antyplagiatowego (JSA) do sprawdzania prac dyplomowych. Ustawa zakładała, że do tego czasu ma powstać system współpracujący z ogólnopolskim repozytorium pisemnych prac dyplomowych. Uczelnie będą miały obowiązek sprawdzania prac dyplomowych przed ich obroną. "Jak zaawansowane są prace nad jego wprowadzeniem? Czy są jakiekolwiek zagrożenie, że nie zacznie on działać od 2018 r.?" - pytała poseł.

Wiceminister nauki Piotr Dardziński odpowiedział, że prace nad JSA "toczą się zgodnie z przyjętym harmonogramem". Zapowiedział, że na wiosnę, w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, ogłoszony będzie otwarty konkurs na algorytm do obsługi programu antyplagiatowego. Do konkursu - jak dodał wiceminister - będą mogły przystąpić zarówno już istniejące firmy, które zajmują się tego typu programowaniem, start-upy, jak i np. studenci biegli w kodowaniu. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w październiku br.

Wiceminister zapowiedział, że do czerwca 2018 r. potrwa integrowanie systemu antyplagiatowego z systemem NEKST. "To system, który - można powiedzieć - jest lustrem polskiego internetu. Instytut Podstaw Informatyki PAN zbudował taką bazę, która gromadzi dane polskiego internetu" - wyjaśnił Dardziński.

Według ministra w czwartym kwartale 2018 r. wprowadzone będą na uczelnie wersje pilotażowe. "Będziemy już ewaluować, czy ten system działa, czy z jednej strony sprawdza się algorytm, a z drugiej, czy sprawdza się zbudowana przez nas baza składająca się z zasobów internetowych i z zasobów zgromadzonych w ogólnopolskim repozytorium prac dyplomowych" - powiedział.

"Pierwsze prace w trybie przewidzianym przez ustawę (...) pojawią się po I semestrze roku akademickiego 2018/2019" - dodał Dardziński.

Wiceminister przypomniał, jak wyglądają przepisy dotyczące stosowania systemów antyplagiatowych. "Uczelnia będzie zobowiązana do sprawdzenia pracy w systemie antyplagiatowym. Nie ma tam rozstrzygnięcia, czy będzie to system JSA, czy będzie to odpowiednio efektywny system antyplagiatowy dostarczony przez samą uczelnię lub przez podmiot zewnętrzny" - zauważył.

Zdaniem Dardzińskiego najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem byłoby jednak, gdyby wszystkie uczelnie korzystały z JSA, który będzie systemem bezpłatnym. "Pozostawiamy jednak wolność uczelniom" - dodał.

Zaznaczył przy tym, że jednolity system będzie przygotowywany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji PIB. "W tej jednostce istnieje najbardziej rozbudowany zasób informacji i jednocześnie najdalej idące doświadczenie w tym, jak tego typu dane przechowywać, gromadzić i przetwarzać. Myślę, że (...) OPI jest w stanie stanąć do konkurencji z każdym podmiotem gospodarczym, jestem przekonany, że będzie w tej rywalizacji bardzo dobrym podmiotem" - zakończył.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera