Gniazdo sikor modrych z jajami. Fot. Jerzy Bańbura

Miejskie modraszki wyściełają gniazda niedopałkami, by chronić pisklęta przed pasożytami

Sikory modre zbierają niedopałki papierosów i wykładają nimi swoje gniazda, by chronić pisklęta przed pasożytami i zwiększać ich szanse na przeżycie - potwierdzili naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Sikory modre elastycznie reagują na zmieniający się klimat. Muchołówki tego nie potrafią

    Sikory modre elastycznie reagują na zmieniający się klimat. Nie potrafią tego muchołówki białoszyje, co może doprowadzić do wymierania ich populacji - pokazują badania zespołu, którego częścią są polscy naukowcy. Wyniki zostały opublikowane w Nature Communications.

  • Okazałe gniazdo lepiej świadczy o samicy

    Samice sikor modrych, które konstruują większe i bardziej dekoracyjne gniazda, mają większe szanse na przyciągnięcie samców bardziej angażujących się w wychowywanie młodych - wynika z hiszpańskich badań opisanych w magazynie "Behavioral Ecology".

Najpopularniejsze

  • Fot: Komputer kwantowy ODRA-5 na Politechnice Wrocławskiej. Źródło: W. Bożejko

    Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

  • Kosmiczny schron z ubrań i wody. Rutczyńska: z promieniowaniem w kosmosie nie ma żartów

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Głaskanie kota nie zawsze poprawia nastrój w stresujących sytuacjach

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera