Okazałe gniazdo lepiej świadczy o samicy

Samice sikor modrych, które konstruują większe i bardziej dekoracyjne gniazda, mają większe szanse na przyciągnięcie samców bardziej angażujących się w wychowywanie młodych - wynika z hiszpańskich badań opisanych w magazynie "Behavioral Ecology".

Okazałe "domy" mogą być sygnałem dla ptaków o zdrowiu potencjalnych partnerek - powiedział współautor badania Gustavo Tomas z Estacion Experimental de Zonas Aridas w Madrycie.

U wielu gatunków to samice wybierają partnerów. Wynika to z faktu, że zwykle właśnie one poświęcają potomstwu więcej czasu i energii niż samce. Samica sikory zwyczajnej wybiera sobie partnera na podstawie jego umaszczenia i brzmienia jego śpiewu. Im lepiej wygląda i śpiewa samiec, tym większe szanse, że nie ma pasożytów i że potomstwo będzie zdrowe.

Jednak badacze odkryli, że również samce mogą oceniać potencjalne partnerki. "Do tej pory uważano, że tylko samce muszą dowodzić swojej wartości. Okazuje się, że to bardziej skomplikowane - to interakcja między płciami" - powiedział Tomas.

Samice sikor modrych same budują gniazda, samce później najwyżej dokładają pióra. Konstruowanie gniazda pochłania dużo energii i naraża samice na atak drapieżników, a więc efekt końcowy może być świadectwem ich stanu zdrowia.

Ptaki dzielą się potem karmieniem i obroną młodych. "Starania samców są ważne dla sukcesu samic i tego, ile piskląt przeżyje" - powiedział Tomas.

Badacze przygotowali gniazda różnej wielkości i dodali trawy oraz mchu, aby niektóre wyglądały na większe. Do kilku dodano też wonne zioła. Okazało się, że te czynniki mają znaczenie, jeśli chodzi o poziom zainteresowania gniazdem i tym, jak wiele piskląt przeżyje.

W większych gniazdach wyściełanych intensywnie pachnącymi ziołami samce częściej przejawiały akty odwagi i podejmowały ryzyko broniąc swoich młodych.

Tomas zamierza się teraz zająć innymi cechami gniazd budowanych przez samice i sygnałów, które odbierają samce, gdyż wierzy, że gniazdo mogą dostarczyć wielu informacji o ptaku-konstruktorze. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Mniejsze ryzyko cesarskiego cięcia po szczepionce przeciwko Covid-19

  • Wyniesienie kapsuły w ramach misji testowej Starliner, Floryda, USA, 05 czerwca 2024. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH Dostawca: PAP/EPA.

    NASA/ Statek Starliner wróci na Ziemię nie wcześniej niż 22 czerwca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera